Bikester - sklep rowerowy online
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6
Rowery triathlonowe
Rowery triathlonowe – walka z czasem
Na odcinkach triathlonowych i na czas sportowiec jest sam odpowiedzialny za tempo, a gdy zegar nieubłaganie tyka, wiatr staje się najgorszym wrogiem. Producenci rowerów szosowych znaleźli na taką sytuację bezkompromisowe rozwiązanie specjalistyczne. Dzięki dużej różnicy poziomów między kierownicą a siodełkiem oraz kierownicy triathlonowej wyciągniętej płasko do przodu, kierujący rowerem przyjmuje pozycję siedzącą optymalną pod względem aerodynamicznym i bardzo sportową. W połączeniu z bardzo ostrym kątem siedzenia każdy pojedynczy nacisk na pedały przetwarzany jest bezpośrednio w energię napędzającą jednoślad. Aerodynamika w rowerach triathlonowych jest najważniejszym aspektem również w przypadku ramy, widelca i kół. Dlatego też większość producentów wybiera karbon jako materiał na ramę, bowiem stosując go można najlepiej wykonać opływowe kształty, bez kompromisów kosztem sztywności i masy.

Rowery triathlonowe

0 Artykuł
Niestety ta lista nie zawiera żadnych produktów

Rowery triathlonowe - geometria, aerodynamika, płynność jazdy!

Triathlon jest wymagającą dyscypliną sportową niezależnie od tego, w której z trzech konkurencji czujesz się najlepiej. Połączenie pływania, biegu i kolarstwa wymaga niezwykłej wytrwałości, kondycji i samozaparcia, przez co znacznie mniejsze znaczenie odgrywa tu sam wybór sprzętu. Jedyną konkurencją w obrębie triathlonu, w której sprzęt może odgrywać istotną rolę jest właśnie kolarstwo. Odpowiednio przygotowane rowery triathlonowe, choć bazują na geometrii roweru szosowego, w praktyce są skonstruowane tak, by w stu procentach wpasowywały się w dynamikę i wymagania wyścigów triathlonowych. Czym różnią się od klasycznej kolarzówki i jak wybrać rower triathlonowy dla początkujących?

Rowery triathlonowe – nowy wariant kolarzówki

Rowery do triathlonu są bez wątpienia jedną z najbardziej specyficznych kategorii pośród wszystkich rowerów szosowych dostępnych obecnie na rynku. Ze względu na to, że kolarskie trasy triathlonowe odbywają się w większości na szosie, producenci mogli skorzystać tu ze znanej sobie geometrii i jednocześnie ulepszyć ją tak, by spełniała najwyższe wymagania doświadczonych triathlonistów. Dobry rower do triathlonu ma podczas wyścigu osiągnąć już na starcie maksymalnie wysoką prędkość i być w stanie utrzymać ją jak najdłużej. Mniejsze znaczenie będzie tu więc miała sama waga roweru, a większe jego aerodynamika – opory powietrza na rowerze do triathlonu powinny właściwie zniknąć.

Jednym z pierwszych udoskonaleń, jakie wprowadzono w rowerach triathlonowych była przystosowana do specyfiki zawodów kierownica zmuszająca do niemalże całkowicie leżącej pozycji kolarza. Różnica pomiędzy wysokością siodełka a kierownicy jest tu bardzo znacząca, szczególnie gdy wybieramy rowery typowo triathlonowe, a nie szosówki z możliwością przystosowania do triathlonu. W efekcie rower triathlonowy nie spisze się najlepiej w szosowych trasach górskich czy na nieco bardziej dziurawej drodze, z którą wbrew pozorom klasyczne kolarzówki radzą sobie dość dobrze. Pełna płynność jazdy i aerodynamika są w triathlonie na wagę złota.

Najciekawsze cechy rowerów triathlonowych

Już pierwsze spojrzenie w stronę geometrii i budowy roweru triathlonowego pozwala zauważyć wiele różnic pomiędzy specjalistycznymi rowerami triathlonowymi a klasycznymi szosami. Oprócz wspomnianej różnicy poziomów pomiędzy kierownicą a siodełkiem uwagę zwraca między innymi sama rama, która wydaje się masywniejsza i nieco bardziej toporna. Efekt ten nie jest przypadkowy – tak wyrzeźbiona rama zwiększa nieco masę roweru, ale znacząco poprawia jego aerodynamikę i płynność przedzierania się przez wiatr, co przy nabieraniu prędkości już na początku trasy jest bardzo istotne. Tradycyjne kolarzówki konstruowane są raczej na długie dystanse, podczas gdy rowery triathlonowe to w pewnym sensie rowery sprinterskie – każda sekunda stracona na trasie zaważy na wyniku całego wyścigu. 

W kwestii stosowanych przez producentów materiałów, rowery triathlonowe nie różnią się zbyt mocno od swoich szosowych odpowiedników – te z najwyższej półki to konstrukcje całkowicie carbonowe, z optymalnie zaprojektowanymi widelcami czy kołami z wyższym stożkiem obręczy gwarantującym jeszcze lepszą aerodynamikę jazdy. Nawet z pozoru niepasujące dodatki w postaci wzmocnień ramy mają tu swoje miejsce – każdy element roweru triathlonowego ma wpływać na tempo, w jakim może się poruszać.

Rower do triathlonu dla początkujących – co wybrać?

Jeśli triathlon nie jest dla Ciebie jedyną dyscypliną, a na rower szosowy wsiadasz dość regularnie, dobrym pomysłem będzie zakup roweru szosowego z nieco lepszą aerodynamiką umożliwiającą efektywny trening triathlonowy a nawet udział w zawodach. Jeśli chcesz jednak skupić się wyłącznie na triathlonie, dostępne w ofercie Bikester.pl modele Orbea i Cube doskonale sprawdzą się zarówno na samodzielnych treningach, jak i w pierwszych i kolejnych zawodach.