Bikester - sklep rowerowy online
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6
Pulsometry
Te monitory pracy serca lub tętna nadgarstka umożliwiają precyzyjny, zorientowany na obciążenie trening dla kolarzy, biegaczy i innych sportowców wytrzymałościowych. Większość modeli mierzy tętno przy pomocy oddzielnego pasa piersiowego za pośrednictwem dwóch elektrod i przesyła dane o aktualnym obciążeniu do zegarka na nadgarstku. Drugi system mierzy wartości pulsu bezpośrednio na nadgarstku. Dla efektywnego treningu z pomiarem tętna niezbędne jest określenie własnego maksymalnego pulsu oraz właściwych zakresów pulsu dla różnych celów treningowych, a także możliwość wyboru optymalnego zakresu dla jednostki treningowej na urządzeniu. Standardowe funkcje zegarka sportowego, takie jak czas okrążenia, odliczanie i wiele innych, są dostępne w standardzie w większości modeli.

Pulsometry

0 Artykuł
Niestety ta lista nie zawiera żadnych produktów

Pulsometry w sklepie rowerowym Bikester.pl

Współcześnie fakt, że zegarki mogą mierzyć nasz puls, już nikogo nie dziwi. Pierwsze pulsometry w takiej formie powstały już w 1920 roku. Były oczywiście o wiele mniej doskonałe niż współczesne modele, ale znacznie usprawniały pracę lekarzy. Z perspektywy człowieka XXI wieku dawne urządzenia wydają się zbyt skomplikowane i mało funkcjonalne. Na szczęście technologia została udoskonalona – dziś puls z zegarka odczytuje się tak samo łatwo jak godzinę.

Zegarki z pulsometrem świetnym wyborem dla każdego cyklisty

Korzystanie z pulsometru nie jest skomplikowane, choć analizowanie odczytanych z zegarka informacji wymaga już pewnej wiedzy. Jeżeli chce się świadomie uprawiać sport, warto zdobywać podstawową wiedzę na temat funkcjonowania ludzkiego ciała. Zainwestowany w wartościową lekturę czas z pewnością się opłaci. Wielofunkcyjny zegarek z pulsometrem pokazuje tętno, ale rowerzysta powinien wiedzieć, jak rozumieć odczytany wynik. Zbyt wysoki puls może oznaczać, że trenuje się w nieodpowiedni, szkodliwy dla zdrowia sposób.

Pulsometry rowerowe

Dlaczego warto zaopatrzyć się w pulsometr rowerowy?

Pulsometry polecane są wszystkim osobom, które uprawiają sport. Są szczególnie istotne dla:

  • rowerzystów,
  • biegaczy,
  • kulturystów.

Na rynku polecane są zegarki z pulsometrem takich marek jak Garmin, Lezyne, Polar i Sigma Sport. Tego typu urządzenia są dziś niezwykle zaawansowane technicznie i oferują szeroką gamę możliwości, dzięki którym każdy rowerzysta może znaleźć sprzęt idealny dla siebie. Kupno pulsometru wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim sprawia, że w obiektywny sposób można monitorować stan swojego organizmu.

Jeśli nie ma się trenera, który planuje i monitoruje przebieg treningu, pulsometr rowerowy może być bardzo pomocny. Aby zmotywować się do ćwiczeń, warto ustalić sobie, że podczas jazdy tętno nie spadnie poniżej określonej wartości. W ten sposób zwiększa się intensywność swoich treningów i poprawia się własne wyniki.

Pulsometr a zdrowie

Wysoki poziom adrenaliny (szczególnie na trasach off-roadowych czy podczas wyścigów) sprawia niekiedy, że zmęczenie nie jest odczuwane. Maksymalna ekscytacja i skupienie sprzyjają osiąganiu lepszych wyników, jednak łatwo wtedy zapomnieć o potrzebach ciała. Jeżeli jest się wyposażonym w pulsometr, łatwo zauważyć, że tętno jest w tym momencie zbyt wysokie lub zbyt niskie, i można właściwie zareagować na tę sytuację.

Wiele osób kwestionuje sensowność stwierdzenia, że sport to zdrowie. Wnioski wyprowadzane z wieloletnich doświadczeń profesjonalnych trenerów kolarstwa pokazują jednak, że jazda rowerem może być bezpieczna, jeżeli jest uprawiana świadomie. Należy w tym celu posiadać odpowiednie umiejętności i wiedzę, a także zaopatrzyć się w sprzęt, dzięki któremu można monitorować stan swojego organizmu.

Za pomocą zegarków z pulsometrem nie tylko śledzi się swoje tętno, ale również ogólny stan organizmu. Dzięki tym urządzeniom można wcześnie wykryć ewentualne problemy zdrowotne, których w innym przypadku by się nie zauważyło. Na przykład może się okazać, że tętno rośnie zbyt szybko, nawet jeżeli podejmowany trening jest mało wysiłkowy. Nie należy zrzucać tego na karb braku kondycji, tylko skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu i przeprowadzić odpowiednie badania.

Co warto wiedzieć o pulsometrach?

Zegarki z pulsometrem są urządzeniami wielofunkcyjnymi. Oprócz mierzenia tętna i wskazywania czasu posiadają również takie funkcje jak np.:

  • alarm,
  • prędkościomierz,
  • licznik kilometrów,
  • pomiar wysokości,
  • termometr,
  • stoper.

Dodatkowo są proste w obsłudze i bardzo przydatne. Specjalne modele damskich pulsometrów cechują się nie tylko wysoką funkcjonalnością, ale i eleganckim wyglądem. Ich sportowy charakter został przełamany ciekawym designem, który koresponduje z najnowszymi trendami modowymi.

Pulsometry rowerowe a tętno

Nie ma sztywnych ram, które określałyby, jakie tętno jest prawidłowe. Dla każdego rowerzysty jego własny organizm jest jedynym właściwym punktem odniesienia. Ludzie różnią się od siebie i produkt odpowiedni dla jednej osoby może nie być idealnym wyborem dla drugiej. Nie sposób byłoby kierować się sztywnymi zaleceniami, ustalonymi na podstawie danych statystycznych. Dlatego aby pulsometr był pomocny i w 100% spełniał swoje zadanie, należy zmierzyć indywidualne tętno spoczynkowe i maksymalne.

Zegarki z pulsometrem

Pomiar tętna spoczynkowego pulsometrem

Jaki jest najlepszy sposób na określenie tętna spoczynkowego? W ciągu tygodnia codziennie rano o tej samej godzinie należy zmierzyć swój puls. Zanim się tego dokona, warto upewnić się, że jest się wypoczętym, zdrowym i zrelaksowanym. Znajdowanie się w długotrwałej sytuacji stresowej może wpływać na otrzymane wyniki. Pomiar wykonuje się w pozycji leżącej. Po tygodniu uśrednia się otrzymane wyniki poprzez dodanie wszystkich wartości i podzielenie przez siedem. Otrzymana wartość to tętno spoczynkowe, które jest istotnym wskaźnikiem określającym stan zdrowia.

Jak zmierzyć tętno maksymalne

Wśród wielu osób wciąż pokutuje myślenie, że można obliczyć tętno maksymalne, odejmując swój wiek od liczby 220. Oczywiście jest to zupełnie uproszczony sposób, który rzadko kiedy będzie faktycznie odwzorowywał rzeczywisty indywidualny puls maksymalny. Najbardziej obiektywny wynik można uzyskać jeżeli rowerzysta podda się profesjonalnym badaniom. Jednak samodzielnie oszacowanie swojego pulsu maksymalnego nie jest niemożliwe. Ten test będzie wiarygodny tylko wtedy, gdy osoba regularnie uprawia sport. W celu dokonania pomiaru należy zrobić rozgrzewkę trwającą dokładnie 15 minut. Następnie przez 5 minut coraz bardziej zwiększa się tempo, aż nie będzie mogło się jechać szybciej w pozycji siedzącej. Wtedy następuje etap podniesienia się z siodełka i jazdy najszybciej jak to tylko możliwe przez 15 sekund. Po przejażdżce wyszukuje się na pulsometrze najwyższy uzyskany wynik tętna w czasie treningu. To będzie maksymalne tętno osiągnięte przez rowerzystę.

Pulsometry rowerowe a ustanowienie stref treningowych

Po ustaleniu tętna spoczynkowego i maksymalnego jest się w stanie dokładnie określić własną strefę treningową, w której rowerzysta znajduje się podczas jazdy. W poniższej tabeli zgromadzone zostały dane określające rodzaj wysiłku wykonywanego przez organizm przy konkretnym tętnie.

STREFA TĘTNO CO DZIEJE SIĘ W TWOIM ORGANIZMIE?
I 60-65% TM* poprawa spalania tłuszczów
II 65-75% TM* utrzymanie dotychczasowej kondycji
III 75-82% TM* rozwój wydolności tlenowej i wytrzymałości
IV 82-89% TM* zwiększenie tempa
V 89-94% TM* podniesienie progu beztlenowego
VI 94-100% TM* osiągnięcie maksymalnej mocy i szybkości
* TM – tętno maksymalne

Pulsometr jest szansą na zwiększenie efektywności swoich treningów rowerowych i polepszenie dotychczasowych wyników.

Wybieram pulsometr na Bikester.pl

Pulsometr jest bardzo ważnym elementem wyposażenia dla profesjonalnego rowerzysty. Tak jak jest się przyzwyczajonym do sprawdzania godziny, tak powinno się wyrobić nawyk sprawdzania własnego tętna. Dzięki otrzymanemu wynikowi rowerzysta wie, jak jego organizm reaguje na trening. Zapoznaj się z szeroką ofertą proponowanych przez Bikester.pl produktów, wśród których znajdziesz dobre jakościowo pulsometry w korzystnych cenach.