Bikester - sklep rowerowy online
Rowerowe przygody w weekend
Żele energetyczne
Żele energetyczne – szybka porcja energii
Uzupełnienie energii z tubki? Gdy pierwsze żele pojawiły się na początku lat 90. na imprezach rowerowych, patrzono na nie z przymrużeniem oka. Dzisiaj nie można sobie wyobrazić żadnej imprezy sportowej bez tego rodzaju żeli. Dostępnych jest wiele różnych marek w licznych wariantach smakowych, które jednak łączy kilka wspólnych aspektów: 1) Jak w przypadku batonów energetycznych mamy tutaj do czynienia z małymi porcjami wysoce skoncentrowanej energii w postaci węglowodanów, które szybko przedostają się do krwi i bezpośrednio uzupełniają niedobory. Porcje żelu są mniejsze niż batony energetyczne, bowiem lepiej jest uzupełniać energię regularnie. 2) Inaczej niż w przypadku batonów, żele mogą być konsumowane w łatwy i szybki sposób, bez konieczności gryzienia. Nie ma więc potrzeby zwalniania. 3) Mimo płynnej konsystencji spożyciu żeli również powinno towarzyszyć przyjmowanie płynów.

Żele i smoothie

0 Artykuł
Niestety ta lista nie zawiera żadnych produktów

Żele energetyczne w sklepie Bikester.pl

Żel energetyczny stanowi doskonałe źródło szybko przyswajalnej energii dla sportowców, którzy uprawiają intensywny i długotrwały wysiłek. Ciało poddawane przez długi czas wytężonej pracy zaczyna walczyć z niedoborami glikogenu magazynowego w mięśniach i szuka innych pokładów energii. W takim momencie dobrze jest przerwać trening albo jeżeli nam zależy na dalszym bezpiecznym ćwiczeniu – dodać sobie energii za pomocą dobrze przyswajalnych węglowodanów – np. w postaci żelu energetycznego.

Żele energetyczne

Co kryje w sobie żel energetyczny?

Pomocne przy długotrwałym, ponadgodzinnym treningu jest dodawanie sobie energii w postaci czystych węglowodanów. Żel energetyczny to węglowodany, czasem mieszane z elektrolitami, witaminami, kofeiną lub innymi substancjami, które mają wspomagać organizm w wytężonej pracy. Dzięki swojemu składowi żel jest lekkostrawny, a jego forma umożliwia jego spożywanie bez konieczności zwalniania czy zatrzymywania się na trasie. Tubka pozwala na wyciskanie produktu wprost do ust, w bardzo komfortowy sposób. Warto jednak pamiętać, że żel nie uzupełnia potrzebnej wody, podczas treningu konieczne jest nawadnianie organizmu.

Dzięki doskonale przyswajalnej formie i dobremu składowi żele dostarczają do organizmu to, czego on potrzebuje, aby sprawnie funkcjonować. W ofercie Bikester.pl znajdują się różnorodne żele energetyczne – różne pojemności i smaki pozwalają na dopasowanie produktu do indywidualnych potrzeb oraz długości i intensywności planowanego treningu. Niewielka forma opakowania pozwala na wygodne przechowywanie żelu na specjalnym pasku biegowym albo w małej kieszonce.

Czy żele są odpowiednie dla każdego sportowca?

Zawodowi sportowcy spędzają wiele godzin konsultując się z lekarzami i dietetykami, ustalając najlepsze jadłospisy, które mają wspierać ciało w wielogodzinnych treningach. Amatorzy jednak często nie mają odpowiedniej wiedzy i zasobów, aby móc wspólnie ze specjalistą ustalić najkorzystniejsze ilości odpowiednich składników w diecie. Czy zatem żele energetyczne mogą być spożywane przez sportowców-amatorów? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, wszystko bowiem zależy od intensywności treningu. Organizm przygotowywany w sposób regularny i odpowiedzialny do długotrwałego wysiłku zacznie walczyć o potrzebną energię dopiero po 45-60 minutach wytężonej pracy. To właśnie wtedy dobrze skorzystać z pierwszej porcji żelu. Dostarczy on naszemu ciału zastrzyku energii, jakiej on potrzebuje i da możliwość dalszego efektywnego ćwiczenia.

Żele są niebywałą pomocą zarówno dla zawodowych sportowców, jak i amatorów, którzy cenią sobie długie i intensywne treningi. Ponieważ jednak są środkami wspomagającymi, niezużywanymi w standardowej diecie warto sprawdzić jak nasz organizm je toleruje. Organizm musi przyzwyczaić się do spożywania tak skoncentrowanego produktu, dlatego już podczas treningów przygotowujących do długich wycieczek rowerowych powinniśmy zacząć korzystanie z żelu energetycznego. Jeżeli podczas treningu organizm źle zareaguje na spożycie żelu energetycznego – sięgnijmy podczas kolejnego treningu po inny produkt. Warto szukać, tak by znaleźć żel energetyczny, który zapewni naszemu ciału zastrzyk energii i pozwoli w bezpieczny sposób dokończyć trening.

Żele energetyczne

Producenci żeli energetycznych w sklepie Bikester.pl

W sklepie Bikester.pl posiadamy bogatą ofertę żeli energetycznych znanych i cenionych producentów. Znajdziesz u nas żele GU ENERGY, HIGH5, MULE BAR czy DEXTRO ENERGY. Jeżeli planujesz bardzo obciążającą fizycznie i długą wycieczkę rowerową, to warto spróbować wspomóc pracę swoich mięśni porcją energii. Żele energetyczne dostępne są w różnych pojemnościach - od małych 25g, po duże 60g. Zależnie od tego, jak długi wysiłek planujemy, powinniśmy już przed treningiem zastanowić się, w jakich odstępach czasu przyjmować będziemy kolejne porcje żelu. Warto zwrócić uwagę na opakowanie żelu energetycznego – część z nich pakowanych jest w jednorazowe tubki, które uniemożliwiają porcjowanie żelu, część zaś posiada wygodne zakrętki, które pozwalają na wygodne dozowanie produktu. Warto zawczasu rozplanować, w jaki sposób będziemy z żelu korzystać i na ile ma nam on wystarczyć. Zakupienie odpowiedniej ilości żeli powinno nam zapewnić satysfakcjonujący trening.