Bikester - sklep rowerowy online
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6

Widelce rowerowe

0 Artykuł
Niestety ta lista nie zawiera żadnych produktów

Jak wybrać najlepszy widelec rowerowy?

Każdy, kto zobaczy widelec rowerowy od razu powie, że wie, czemu ta część ma taką właśnie nazwę. Przypominająca dwuzębowy widelec część rowerowa służąca do zamontowania kół jest obowiązkowym elementem każdego jednośladu. Zwykle widelce wykonywane są ze stopów stali, stopów aluminium lub kompozytów włókna węglowego. Część widelca z dwoma zębami zespolona jest z mostkiem za pomocą łożysk, które pozwalają na manewrowanie rowerem.

Widelce rowerowe

Rodzaje widelców rowerowych

Standardowe modele widelców to te bez amortyzacji, tzw. sztywne widelce. Ich największą zaletą jest niska waga. Widelce tego typu ważą ok 800 gramów, ich prosta konstrukcja pozwala na długoletnie użytkowanie bez obaw uszkodzenia. Ceny widelców tego typu są stosunkowo niskie.

Widelce amortyzowane wyróżnia system amortyzujący, który ma za zadanie tłumienie wstrząsów na nierównościach drogi. Amortyzator ma za zadanie także dociskać koło do podłoża, dzięki czemu nie ma obaw, że podczas jazdy na wybojach stracimy panowanie nad kierownicą. Z tego powodu jazda w trudnym terenie jest bardziej komfortowa i mniej obciążająca dla stawów, pozwala na odpoczynek nadgarstków. Największą wadą amortyzatorów jest ich duża waga – widelec tego rodzaju może ważyć nawet 2,5 kg. Z uwagi na konieczność użycia skomplikowanych mechanizmów, cena amortyzatora jest wysoka.

Jaki widelec rowerowy wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który widelec rowerowy jest lepszy. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, stylu jazdy, możliwości finansowych itp.

  • Kolarstwo szosowe – ten styl jazdy, ukierunkowany na szybkie pokonanie wyznaczonej trasy po płaskim terenie, nie wymaga od rowerzysty konieczności montowania amortyzatora. W przypadku jazdy na czas na niekorzyść amortyzatora przemawia zwłaszcza jego duża waga oraz fakt, że zmniejsza on możliwość szybkiego manewrowania. W typowych szosówka nie spotkamy się z amortyzatorami.
  • Kolarstwo górskie – z uwagi na teren w jakim poruszają się kolarze górscy, większość z nich decyduje się na korzystanie z amortyzatorów, szczególnie w przypadku tradycyjnych górskich wyścigów. W jeździe tego typu waga roweru odgrywa mniejszą kwestię niż możliwość tłumienia drgań i bezpieczeństwo kolarza. Niektóre style kolarstwa górskiego, które są ukierunkowane na wykonywanie podskoków i tricków, wymagają rowerów ze sztywnym widelcem.
  • Jazda miejska – w wypadku jazdy ukierunkowanej na przyjemność i dotarcie do celu należy indywidualnie rozpatrzeć kwestie posiadania sztywnego lub amortyzowanego widelca. Zależnie od naszych preferencji i częstotliwości jazdy oraz jej stylu można zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań.
  • Widelce rowerowe o różnych właściwościach znajdziesz w sklepie Bikester.pl.

W przypadku widelców z amortyzatorami ich wadą jest cena. Dobre widelce tego typu są bardzo drogie, dlatego wiele osób decyduje się na wybór tańszych modeli. Takie rozwiązanie ma jednak wiele wad, słaba konstrukcja jest awaryjna i może się okazać, że zamiast ułatwić i uprzyjemnić nam jazdę, utrudnia ją i zmusza do ciągłych napraw. Aby tego uniknąć warto zainwestować w dobrej jakości sprzęt lub zdecydować się na bezawaryjny - i dużo tańszy niż amortyzowane modele - sztywny widelec.

Najlepsze widelce na Bikester.pl

Sklep Bikester.pl przygotował bogatą ofertę akcesoriów i części rowerowych. Specjalnie dla naszych klientów przygotowaliśmy duży wybór widelców i innych części rowerowych oraz gotowych modeli rowerów dopasowanych do różnych stylów kolarstwa. Zapraszamy do przejrzenia oferty i zakupów akcesoriów rowerowych dopasowanych do potrzeb indywidualnych rowerzysty.