Bikester - sklep rowerowy online
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6

Zaciski do hamulców tarczowych

0 Artykuł
Niestety ta lista nie zawiera żadnych produktów

Zaciski do hamulców tarczowych

Zaciski do hamulców tarczowych stanowią podstawę układu hamulcowego. Są odpowiednikiem szczęk hamulcowych – szczęki współpracują z klockami hamulcowymi, z kolei zaciski z tarczami. Ich rola polega na wywieraniu zacisku na tarczę hamulcową, co skutkuje zwolnieniem obrotów lub całkowitym zatrzymaniem koła. By zaciski funkcjonowały właściwie, konieczne jest ich odpowiednie dopasowanie do roweru, a także prowadzenie właściwej konserwacji i wymienianie elementów, gdy ulegną uszkodzeniu bądź zużyciu. Nowoczesne zaciski do hamulców tarczowych wysokiej jakości doskonale nadają się do jazdy nawet po trudnym terenie. Ponadto, dzięki systemowi wentylacji, sprawnie odprowadzają ciepło, pozwalają również na łatwą regulację oraz konserwację.

Zaciski do hamulców tarczowych

Rodzaje zacisków do hamulców tarczowych

Na rynku akcesoriów i części rowerowych dostępnych jest wiele zacisków do hamulców tarczowych, które można podzielić na kategorie według wybranych kryteriów podziału. Są to przede wszystkim przeznaczenie, wykonanie oraz technologia hamulca.

  • Przeznaczenie

Wybierając właściwy rodzaj zacisku do hamulca tarczowego, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj roweru, w którym będzie on zamocowany. Dostępne są modele dostosowane do jednośladów przeznaczonych do różnego typu jazdy. Najbardziej powszechne zaciski do hamulców tarczowych dostosowane są do kolarstwa cross country, górskiego i przełajowego, a także endurance oraz kolarstwa typu all-round. Wysoce wyspecjalizowane zaciski do kolarstwa szosowego oraz zastosowania w triathlonie są mniej reprezentowane, lecz nadal dostępne w ofercie producentów sprzętu i akcesoriów rowerowych.

  • Wykonanie

Pod względem wykonania można rozróżnić trzy typy: przód, tył oraz zestaw, z czego najczęściej spotykany jest typ tylny.

  • Technologia hamulca

Dostępne są zaciski do hamulców tarczowych wykorzystujących różne technologie. Najbardziej popularne są współcześnie zaciski do hamulców hydraulicznych, występują jednak także zaciski do hamulców mechanicznych.

Większość zacisków do hamulców tarczowych wykonana jest z aluminium. Dla każdego modelu wskazane są przez producenta kompatybilne okładziny hamulcowe.

Producenci zacisków do hamulców tarczowych

Wśród producentów zacisków do hamulców tarczowych można wymienić takie firmy, jak Shimano, Avid, Magura oraz SRAM znajdujące się w ofercie internetowego sklepu Bikester.