Bikester - sklep rowerowy online
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6
Ramy MTB
Na rynku jest wiele rowerów, ale może wolisz coś bardziej zindywidualizowanego i chcesz zbudować swój idealny rower od podstaw, wybierając wymarzoną ramę i najlepsze komponenty. W tej kategorii znajdziesz ramy i zestawy ram z widelcami, które pozwolą Ci rozpocząć konstrukcję swojego wymarzonego modelu. Wybór odpowiedniej ramy jest bardzo ważny, ponieważ decyduje o tym, czy możesz zastosować koła z przelotową osią lub szybkozamykaczem, czy wybierzesz hamulce tarczowe (z mocowaniem typu flat, post czy IS ) czy obręczowe, a także jaki standard suportu możesz zastosować. W przypadku ram MTB i Dirt ważne jest sprawdzenie, jakie przednie zawieszenie będzie współpracować z Twoją nową ramą.

Ramy MTB

0 Artykuł
Niestety ta lista nie zawiera żadnych produktów

Ramy rowerowe MTB - dopasowane do ekstremalnych wyzwań!

Wymiana ramy w rowerze górskim może być pierwszym krokiem do poprawienia nie tylko jego wyglądu, ale i całej dynamiki i komfortu jazdy bez konieczności inwestowania w zupełnie nowy jednoślad. Jako centralna część każdego roweru, rama MTB będzie decydowała o dopasowaniu go do konkretnego stylu jazdy, rozmiarze całego jednośladu czy jego wadze, istotnej w niektórych odmianach MTB.

Jak dopasować rozmiar ramy do rowerów MTB?

To jedno z największych wyzwań, przed jakimi stoją kolarze poszukujący części rowerowych w sieci. Gdy nie można fizycznie „przymierzyć się” do roweru, zbadanie czy wysokość i długość ramy będą dla nas odpowiednie może sprawić niemały kłopot. Doświadczone wieloletnią obecnością na rynku marki takie jak DARTMOOR czy VOTEC wiedzą jednak doskonale, że nawet centymetr różnicy może tu mieć spore znaczenie i starają się zawsze dostarczyć na rynek taką różnorodność, by każdy miał szansę znalezienia ramy MTB według własnych wymagań.

Wśród różnych metod znalezienia optymalnej wielkości ramy dla siebie, najbardziej sensowną wydaje się być zmierzenie długości swoich nóg według określonego wzorca. Stając boso przy ścianie należy sprawdzić odległość pomiędzy podłożem, a kroczem, a następnie uzyskany wynik pomnożyć przez 0,57, by uzyskać optymalną wielkość roweru górskiego. Wartość tą można pomnożyć jeszcze przez 2,54, aby wynik podany był w calach, z których korzysta współcześnie większość marek. Dobór rozmiaru ramy na podstawie długości nóg jest znacznie precyzyjniejszy, niż na bazie samego wzrostu i zdecydowanie ważniejszy, niż próba dopasowania wielkości roweru wyłącznie na podstawie rozmiaru kół.

Ramy rowerowe MTB są z założenia nieco mniejsze i krótsze niż ramy rowerów szosowych, miejskich czy trekkingowych. Cecha ta jest szczególnie widoczna w przypadku ram dedykowanych do rowerów XC, Enduro czy Downhill, w których mniejsza rama będzie oznaczała łatwiejsze operowanie rowerem podczas zjazdów i akrobacji w powietrzu. Rower nie powinien być oczywiście za mały – zawsze warto kierować się przy wyborze tabelą rozmiarów sugerowaną przez producenta.

Ramy rowerowe MTB – jaki materiał wybrać?

W sklepie Bikester.pl zadbaliśmy o rozbudowaną ofertę ram do rowerów MTB, wybierając produkty najlepszych, sprawdzonych producentów. To właśnie marki takie jak Dartmoor, Votec czy Santa Cruz, niezależnie od wykorzystanego materiału, zawsze dbają o najwyższą jakość i trwałość swoich produktów. Naszym klientom proponujemy zarówno klasyczne ramy stalowe i aluminiowe, jak i lekkie ramy carbonowe w wersjach hardtail i full suspension. Jaki materiał wybrać?

  • Ramy stalowe – najbardziej podstawowy i dziś rzadko już wykorzystywany wariant ram rowerowych MTB. Ich cechy wyróżniające to przede wszystkim spora waga i duża sztywność, ale przy tym także spora wytrzymałość na uszkodzenia, wgniecenia i zużycie. Wprowadzone po nich ramy aluminiowe, których zadaniem było przede wszystkim obniżenie wagi roweru od zawsze starają się dorównać wytrzymałości, jaką oferowała stal.
  • Ramy aluminiowe – zdecydowanie lżejsze niż ramy stalowe, ale ich jakość może różnić się zależnie od półki cenowej i technologii wykorzystanej przy tworzeniu ramy. Dużo zależy tu też od samego stopu aluminium, lepiej lub gorzej przystosowanego do większych obciążeń, uszkodzeń mechanicznych czy amortyzacji uderzeń w trakcie jazdy. Ramy aluminiowe wyróżniają się na tle innych dużą sztywnością oraz odpornością na wygięcia, czym często dominują nad lżejszymi i delikatniejszymi ramami carbonowymi.
  • Ramy carbonowe – najnowszy i, wśród zawodników, najpopularniejszy obecnie rodzaj ram rowerowych, wykorzystywany już nie tylko w klasycznych szosówkach, ale także rowerach MTB. Waga to największy atut nowoczesnej ramy karbonowej – nawet najbardziej zaawansowane warianty ram aluminiowych będą zwykle kilkaset gram cięższe niż ramy węglowe, co u osób jeżdżących wyczynowo robi sporą różnicę. I choć zależnie od wykorzystanej technologii carbon może być nieco mniej trwały, niż aluminium, rowery i ramy MTB z wyższych półek cenowych zdecydowanie lepiej prezentują się w wersji wykorzystującej włókno węglowe.