Rowerowy Kraków

Rowerowy Kraków

Dlaczego warto mieć w Krakowie rower? Czy Kraków ma szansę stać się rowerową stolicą? Warto wybrać się rowerem poza granice stolicy małopolski? Kraków to miasto w którym przejażdżka rowerowa stanowi standard wszystkich turystycznych programów. Z oszędności, na dwa kółka decydują się również studenci. Ich widok przejeżdzających starówkę na stałe wpisał się w lokalny krajobraz. Ponadto, coraz więcej jest rodzin decydujących się na weekendowe wyjazdy rowerowe. Rośnie też liczba pasjonatów i prawdziwych rowerowych profesjonalistów. Niezależnie od tego, jakimi powodami kierują się mieszkańcy miasta, ich obecność na ulicach cieszy bardziej niż widok samochodów. Jakość powietrza w Krakowie budzi bowiem coraz większy niepokój. W prasie coraz częściej pojawiają się artykuły o alarmującym poziomie smogu w mieście. Władze miasta starają się wprowadzić szereg rozwiązań na rzech poprawy stanu środowiska i krakowskiego mikro-klimatu. Z infografiki dowiedz się, przed jakimi wyzwaniami stoi miasto, jaki jest aktualny stan infrastruktury, a co jest jeszcze w planie. Zobacz, na co powinni zwrócić uwagę sami rowerzyści. Zapoznaj się także z listą najciekawszych tras rowerowych w Krakowie i okolicy.

Krakowska infrastruktura rowerowa

Kraków na rowerze. Krakowska instrastruktura należy do rozwijających się, w planach są inwestycje rowerowe na kolejne lata obejmujące dodatkowe 140 km ścieżek, dodatkowo krakowianie mogą korzystać ze 150 stacji rowerowych, z których mogą wypożyczać pojazdy przez cały rok. Aktualna długość infrastruktury rowerowej wynosi ok. 165 km, z czego 16 km stanowią kontrapasy (pozwolenie na ruch rowerowy pod prąd). Rower miejski jest coraz częściej wybierany przez mieszkańców Krakowa do codziennych podróży po mieście. Od 2014r. zaobserwowano wzrost ruchu rowerowego na dobę o 60% oraz o 65% więcej użytkowników rowerów miejskich. W Krakowie znajdują się od 2016r. punkty pomiaru ruchu rowerowego, które umieszczone są na 5 ulicach, a natężenie ruchu można śledzić online.

W skład krakowskiej infrastruktury rowerowej wchodzą m.in.:

CZĘŚĆ INFRASTRUKTURY DODATKOWA INFORMACJA

Stojaki rowerowe

Kraków jest jednym z miast, gdzie warto się przyjrzeć stojakom rowerowym. Dziewięć z nich zostało zainspirowanych pismem Stanisława Wyspiańskiego. Dzięki akcji „Zaparkuj klimatycznie” w 12 punktach miasta pojawiły się stojaki w kształcie smoka, lajkonika czy obwarzanka. Jest to powierzchnia jezdni przeznaczona dla rowerów, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi. Są one wyznaczone w miejscach, gdzie droga rowerowa lub pas przecina poprzedną jezdnię. Kierujący rowerem mają pierwszeństwo przed najeżdżającymi samochodami na przejazdach. Zaparkuj rower przy odpowiednim stojaku!

Śluzy rowerowe

Fragmenty jezdni przy wlotach na skrzyżowania przeznaczone do zatrzymywania rowerów w celu zmiany kierunku jazdy. Stosowane są zwykle, aby ułatwić skręcanie w lewą stronę i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo, ale także rowerzyści ustawiający się na śluzie są mniej narażeni na spaliny samochodowe.

Kontrapasy

Dopuszczenie ruchu rowerowego pod prąd w ulicach jednokierunkowych, wytyczone tak, aby rowerzysta znajdował się po prawej stronie jezdni. Kontapasy to jedden ze sposóbów uprzywilejowania transportu publicznego i niezmotoryzowanego.

Ciągi piesze z dopuszczonym ruchem rowerów

Tego typu rozwiązanie nie jest standardem w polskich miastach, ponieważ występuję jedynie w Krakowie, a ponadto również w Gdańsku, Częstochowie i Katowicach. W wielu europejskich miastach są one już natomiast normą. Są to chodniki, na których oprócz pieszych mogą poruszać się również rowery, ale nieobowiązkowo (czyli jazda po chodniku nie wiąże się z groźbą mandatu).

Stfery zamieszkania

Są one najczęściej wytyczane znakiem D-40. Piesi mają pierwszeństwo ruchu. Obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h. Tego typu rozwiązanie stosuje się najczęściej na uliczkach osiedlowych i ulicach starych miast. Nie ma ograniczeń dotyczących wiazdu rowerem. Pierwszeństwo na skrzyżowaniach mają pojazdy najeżdżające z prawej strony.

Ulice o uspokojonym ruchu

Są to specjalnie wytyczone strefy w celu poprawy jalkości życia mieszkańców. W tych obszarach obowiązuje graniczenie prędkości do 30km/h (inną nazwą tych obszarów jest: Tempo30). W takich miejscach ukształtowanie jezdni jest celowo zmienione (za pomocą fizycznych ograniczników) w celu zwiększenia bezpieczeństwa uczestników ruchu.

Parkingi P+R

W Krakowie są dwa parkingi P+R, czyli Parkuj i Jedź, stanowiące formę transportu kombinowanego, czyli łączącego rower z innymi środkami komunikacji. W 2012r. utworzono P+R przy pętli tramwajowej Czerwone Maki, a w 2013r. – kolejny, położony przy pętli tramwajowej Bronowice Małe. W planach miasta są kolejne trzy. Pierwszym planowanym nowym parkingiem jest ten, ktorego przewidziano przy pętli tramwajowej na Kurdwanowie.

Bezobsługowe stacje rowerowe

Wchodzą w skład Wavelo, czyli nowego systemu rowerów miejskich w Krakowie. Mając konto w serwisie możliwe jest wypożyczenie i pozostawienie roweru w dowolnym miejscu na terenie miasta. Przejazdy odbywają się na podstawie ustalonego cennika dostępnego na stronie operatora (BikeU). jest to bardzo praktyczne rozwiązanie dla tych, którzy nie posiadają jeszcze swojego wymarzonego roweru, a potrzebują dostać się w łatwy sposób z punktu A do B.

Wypożyczalnie rowerowe

Na terenie miasta dostępnych jest ponad 77 wypożyczalni rowerowych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Przed skorzystaniem z usługi warto jest zapoznać się z ofertą różnych wypożyczalni, by wybrac ofertę najbardziej dopasowaną do potrzeb.

Serwisy rowerowe

W sezonie rowerowym serwisy są czynne zwykle również w soboty (poza sezonem od poniedziałku do piątku). W razie awarii na trasie dostępne są także mobilne serwisy rowerowe, z którymi można się kontaktować telefonicznie.

Punkty pompowania rowerów z kompresorami

 Są to urządzenia do samodzielnego pompowania kół położone w różnych punktach miasta, np. przy Poczcie Głównej. Przy pompkach znajdują się także zestawy naprawcze pozwalające na doprowadzenie roweru do stanu używalności zawsze wtedy, kiedy jest to potrzebne. Punkty rozlokowane są w miejscach o wysokim natężeniu ruchu, w miejscach, gdzie przecina się więcej nitek komunikacji miejskiej i tam gdzie również znajdują się stojaki. Jeśli nie uda się naprawić roweru na czas, można go przypiąć zabezpieczeniem i wrócić po niego po czasie.

UWAGA: chodniki nie wchodzą w skład infrastruktury rowerowej, nie są przeznaczone do ruchu rowerowego

Warto pamiętać, że chodniki nie są przeznaczone do ruchu rowerowego. Rowerem można jechać wyłącznie po spełnieniu 3 warunków: nie ma drogi dla rowerów, dopuszczalna prędkość poruszania się po drodze wynosi więcej niż 50 km/h i chodnik ma minimum 2 metry szerokości. Prawo do poruszania się po chodnikach rowerem mają również osoby, które mają pod opieką osobę do 10 lat kierującą rowerem. W specjalnych okolicznościach np. podczas wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych, jak opady deszczu, śniegu, silny wiatr czy gołoledź, również jest dopuszczalna jazda chodnikiem.

10 powódów, dla których warto w Krakowie wsiąść na rower

Jeżdżąc na rowerze mamy wpływ nie tylko na siebie, ale także na nasze najbliższe otoczenie nawet wtedy, kiedy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wsiadając na dwa kółka możemy zmieniać nasz stan ciała i ducha, ale również kreować wizerunek, nowe trendy i mieć wpływ na środowisko. Szczególnie znaczące może się to okazać w stolicy małopolski, która ostatnimi laty przeżywa smogowy kryzys.

Przemiana materii

Jazda na rowerze przyspiesza i poprawia przemianę materii, a co za tym idzie szybsze spalanie kalorii, nawet podczas odpoczynku. Krakowiacy i górale znani są ze swojego hartu ciała i ducha, warto więc podtrzymać tę legendę i tradycję.

Mięśnie

Warto o nie dbać, nie tylko dlatego, że nieużywany narząd zanika, ale też przez to, że mięśnie pełnią w organizmie 5 podstawowych funkcji takich jak: odpowiadają za motorykę ciała i narządów wewnętrznych, przepływ płynów, regulację ilości płynów, prawidłową postawę oraz wytwarzanie ciepła. Rower kształtuje przede wszystkim mięśnie nóg i wpływa na mięśnie brzucha, ale również wzmacnia mięśnie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Smog

Jeżdżąc na rowerze kreujemy trend, który w bezpośredni sposób przyczyni się do ograniczenia ruchu drogowego, a co za tym idzie pewnego ograniczenia emisji trujących gazów. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie tylko auta odpowiadają za taki stan rzeczy, ale Kraków jest na tyle pięknym miastem, że warto je uwolnić od korków i dymnego powietrza za wszelką cenę.

Serce

Warto o nie zadbać, a nie ma lepszej metody zapobiegania przed chorobami serca i układu krążenia niż regularny ruch na świeżym powietrzu. Regularna aktywność fizyczna od dziecka zmniejsza ryzyko nadciśnienia w wieku dojrzałym. Pamiętaj zatem o sercu, ruch to najlepsze lekarstwo!

Mózg

Ruch poprawia funkcjonowanie tego ważnego organu. Dotleniony pracuje lepiej, przez to uczymy się szybciej i mamy lepszą koncentrację. Nic dziwnego, że w Krakowie na rowerach zobaczymy właśnie studentów. Oni, jak nikt inny, wyjątkowo potrzebują dotlenić mózg.

Endorfiny

Hormony szczęścia – im więcej, tym lepiej! Wywołują one dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie, a ruch fizyczny jest jednym z bodźców, który je wyzwala. Pod długiej przejażdże rowerowej ciekawym szlakiem, ich poziom z pewnością będzie wysoki!

Korki

Są prawdziwą udręką, zwłaszcza w centrum miasta. Kraków ze względu na charakterystyczną, ciasną zabudowę w centrum miasta nie może sobie pozwolić na wiele modernizacji w ramach usprawniania infrastruktury w ścisłym centrum. W ziązku z tym zamiast decydować się na wjazd samochodem w okolice rynku, lepiej wsiąść na rower. W ten sposób omija się korki, a problem uciążliwego szukania miejsca parkingowego znika.

Środowisko

Kiedy jazda rowerem staje się świadomym wyborem, jest to również nieoceniony wkład w dbałość o środowisko. Krakowskie powietrze potrzbuje zbiorowych starań o poprawę stanu powietrza. Rower nie truje!

Oszczędność

Przyszło Ci do głowy, że jeżdżąc do pracy na rowerze uda Ci się zaoszczędzić przynajmniej 150 zł na bilecie komunikacji miejskiej miesięcznie? Jest to z pewnością warte przemyślenia. Nie chodzi tylko o tę oszczędność pięniędzy, ale też czasu.

Wycieczki

Nie masz pomysłu na weekend? Wsiądź na rower i jedź, Kraków i jego przepiękne okolice oferują mnóstwo atrakcyjnych miejsc na wypoczynek. System sakw i toreb rowerowych pozwoli Ci zabrać ze sobą wszystkie potrzebne rzeczy na piknik. Możesz zabrać ze sobą na przejażdżkę także swoje pociechy, bez wątpienia będzie to dla nich niezapominana przygoda.


Najciekawsze trasy rowerowe w Krakowie i w okolicy

Kraków i jego okolice są na tyle zróżnicowane i piękne, że chciałoby się powiedzieć „dla każdego coś miłego”. I tak jest w rzeczywistości, dlatego przygotowaliśmy zbiór kilku miejsc, do których warto się wybrać na rowerze, są one co najwyżej w odległości dwóch i pół godziny jazdy w jedną stronę, a zatem idealne na aktywny weekend na rowerze.

Ogród pełen lawendy, Ostrów gm. Proszowice - na piknik i plener fotograficzny

Odległość: 40 km, ok. 2 godz. 15 min. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Chcesz się poczuć jak w Prowansji? Nic prostszego, wystarczy wybrać się na około dwugodzinną przejażdżkę rowerem, aby zostać otoczonym morzem lawendy, irysów, liliowców i modrzewi. Lawenda nie tylko przeuroczo wygląda, ale również zawiera wyjątkowo dużą ilość garbników i cenny olejek eteryczny, ma wszechstronne zastosowanie. Do tego sielska atmosfera, czyste powietrze, łąki i cisza... Miejsce idealne na sesję fotograficzną i piknik. Ogród jest otwarty sezonowo, dlatego warto sprawdzić na jego stronie, czy jest akurat otwarty dla gości. Warto zabrać ze sobą także koc piknikowy i przekąski, owoce, ciasto i rozkoszować się otoczeniem.

Tyniec – Opactwo Benedyktynów, trasa nadwiślańskimi wałami

Odległość: 15 km, ok. 50 min. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

W tym przypadku nie sam cel wycieczki, a droga ku niemu jest też warta uwagi. Wiedzie ona wzdłuż specjalnie przygotowanej trasy ciągnącej się wałami przeciwpowodziowymi Wisły. Na końcu tej malowniczej trasy znajduje się Opactwo Benedyktynów, wzniesione na wapiennym wzgórzu jurajskim zwanym Górą Klasztorną. Opactwo zostało ufundowane prawdopodobnie przez Kazimierza I Odnowiciela w 1044 r. Na terenie opactwa obecnie mieści się muzeum oraz Dom Gości, kawiarnia i restauracja, w której menu znajdziemy świeże pstrągi, pierogi, benedyktyński pasztet z królikiem, strogonowa, a na deser m.in. tort czekoladowy i sernik.

Kalwaria Zebrzydowska – sanktuarium wpisane na listę UNESCO

Odległość: 42 km, ok. 2 godz. 30 min. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Sanktuarium pasyjno-maryjne oo. Bernardynów jest jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego, ale również zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zatem warto przyjrzeć mu się bliżej. W skład sanktuarium bazylika i klasztor, położone są u szczytu góry Żar, niedaleko nich znajdują się 42 kaplice i kościoły, nazywane często Polską Jerozolimą. Będąc w Kalwarii, warto zajrzeć do restauracji i jadłodajni przy Domu Pielgrzyma Klasztoru oo. Bernardynów, a w części kawiarnianej zjeść papieską kremówkę prosto z Wadowic.

Bronowice Małe – scenografia „Wesela” Wyspiańskiego

Odległość: 9 km, ok. 30 min. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Bronowice Małe to obszar Krakowa wchodzący w skład dzielnicy Bronowice, kiedy były one podkrakowską wsią. Były również miejscem akcji „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, ale nie tylko z tego powodu warto je zobaczyć. Wśród zabytków i ciekawych miejsc warto wymienić Regionalne Muzeum Młodej Polski (Rydlówka), Dworek Tetmajera i schron amunicyjny „Bronowice”, obok którego znajduje się źródełko z wodą zdatną do picia.

Zakrzówek - zalew dla nurków, skałki Twardowskiego

Odległość: 4,5 km, ok. 20 min. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Legenda głosi, że wśród okolicznych urwisk mistrz Twardowski prowadził swoją szkołę magii i czarnoksięstwa, a pewnego dnia po eksplozji laboratorium powstały skałki, które otrzymały jego imię. Zalew, który znajduje się na Zakrzówku, powstał po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Brzegi zalewu stanowią doskonałe miejsce na wypoczynek, jednak kąpiel w zbiorniku jest zabroniona. Można natomiast w nim nurkować i odkrywać zatopione skarby, które spoczywają na głębokości 7 -31 metrów, m.in. Fiata 125p, autobus, furgonetkę, łodzie i dawną przebieralnię po kąpielisku. Pod wodą znajduje się też granitowa tablica upamiętniająca Karolą Wojtyłę, byłego pracownika kamieniołomu w trakcie II wojny światowej.

Las Wolski – uroczysko na piknik, Ogród Zoologiczny

Odległość: 9 km, ok. 40 min. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Uroczysko Las Wolski to las w zachodniej części Krakowa, w którym urządzono krakowskie zoo. W lesie znajdują się polany wypoczynkowe, a sieć ścieżek liczy ok. 40 km długości. Znajdują się tam również punkty gastronomiczne. Las położony jest na wzgórzach poprzecinanych głębokimi wąwozami. Idealne miejsce na jesienny spacer. W lesie znajdują się również trzy rezerwaty przyrody.

Wieliczka – kopalnia soli

Odległość: 15 km, ok. 55 min. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Praktycznie wszyscy słyszeli o kopalni soli „Wieliczka”. Od 1976 r. kopalnia została wpisana do rejestru zabytków, a dwa lata później na listę UNESCO. Kopalnia liczy 9 poziomów, z których ostatni znajduje się 327 metrów pod powierzchnią ziemi. W środku panuje specyficzny mikroklimat, duża wilgotność, stała temperatura około 14-16 stopni, jonizacja i zawartość minerałów w powietrzu. Miejsce doskonałe dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, ale również idealne dla ochłody w upalne dni. Jeśli zgłodniejemy to nie wpadajmy w panikę, w kopalni znajduje się barek i Karczma Górnicza, ze specjalnościami polskiej kuchni.  Czas zwiedzania to około 2-3 godziny.

Dolina Będkowska – wspinaczka

Odległość: 23 km, ok. 1 godz. 30 min. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Piękna krajobrazowo dolina o charakterze wąwozu. W dolinie jest zataczający pętlę szlak rowerowy z początkiem i końcem w Bolechowicach. Jest wyżłobiona w wapieniach jurajskich o stromych ścianach wschodnich, są tam jaskinie i źródła. Na wielu skałach można zaobserwować wspinaczy lub do nich dołączyć. Zjeść i przenocować można w Brandysówce (zarówno w pokojach gościnnych, jak i na polu namiotowym), gdzie znajdziemy menu grillowe i regionalne piwa.


Wypożyczalnie i serwisy rowerowe w Krakowie

Gdzie najlepiej wypożyczyć rower i gdzie go można naprawić? Odpowiedzi znajdziesz na rowerowej mapce serwisów i wypożyczalni miejskich w Krakowie.

Najlepsze serwisy rowerowe w Krakowie - rekomendacje Bikester.pl

Serwis Adres Strona internetowa
White Sports ul. Aleksandry 11, 30 837 Kraków http://whitesports.pl/
BikeTrip ul. Zwierzyniecka 30, 31-105 Kraków, Polska http://www.biketrip.pl/
Dr. Albin ul. Radziwiłłowska 19, 30-001 Kraków (serwis mobilny) http://www.dralbin.pl/
V-brake.pl ul. Szczecińska 10, 30-716 Kraków http://www.v-brake.pl/
Vario Bike ul. Józefińska 4, 30-529 Kraków http://www.variobike.pl/


Darmowy rowerowy plan Krakowa

daroPlan – rowerowa mapa Krakowa z całą dostępną infrastrukturą: drogi rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe, przejazdy, pasy rowerowe i kontrapasy. Ponadto na mapce powstałej w ramach zrealizowanego przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć projektu Rower – nowa kultura mobilności znajdują się też trasy rowerowe.

ZNAJDZIESZ NAS RÓWNIEŻ NA

Copyright © Bikester - Wszystkie prawa zastrzeżone