Ćwiczenia techniki jazdy górskiej w domu

Ćwiczenia techniki jazdy górskiej w domu

Ćwiczenia MTB w domu: Wspierając akcję #zostańwdomu, chcemy pokazać, że nie trzeba rezygnować ze szlifowania swoich umiejętności nawet w zaciszu swoich czterech ścian. Chcemy zaprezentować ćwiczenia i wskazówki, które pochodzą od szkółek MTB.

Wskazówki dotyczące ćwiczeń techniki jazdy w domu

Ćwiczenie równowagi (dla początkujących i zaawansowanych):

Równowaga jest bardzo ważną kwestią w kontekście jazdy na rowerze. Poniższe ćwiczenie pomoże Ci poprawić swoją równowagę. Znajdź ścianę lub wyższy murek.

Pozycja 1: Podjedź pod kątem 45 stopni do ściany. Twoja pozycja ciała znajduje się centralnie nad suportem.

Praktyczna wskazówka: Podjedź powoli pod ścianę, aby "dokowanie" odbyło się płynnie i spokojnie.

Pozycja 2: Po "zadokowaniu" przedniego koła, pozostań w pozycji stojącej. Dzięki niewielkiemu kątowi skrętu przy ścianie i niewielkiemu naciskowi na pedał, rower stabilizuje się. Pamiętaj, aby trzymać pedały w pozycji poziomej, tak aby zapewnić sobie równowagę. Spróbuj utrzymac balans.

Pozycja 3: Teraz możesz zdjąć jedną rękę z kierownicy i w ten sposób zwiększyć poziom trudności.

Pozycja 4: Jeśli to ćwiczenie jest dla Ciebie proste, to dla odmiany odepchnij się od ściany i jedź tyłem. Można to zrobić prznosząc dynamicznie swój ciężar ciała do tyłu. Nie zapominaj o pedałowaniu wstecz.

Pozycja 5: Jak tylko znowu przejdziesz do wyściowej pozycji, możesz przejść do stójki i utrzymać równowagę na stojąco.

Praktyczna wskazówka: Aby ustabilizować rower, należy używać hamulców w stójce. Niewielki kąt skrętu daje dodatkową stabilność. Pozycja musi być zrelaksowana.  

Gdy już opanujesz podstawową technikę balansowania, zadanie można sobie utrudniać zadanie poprzez nacisk przedniego koła w ścianę czy murek. Trzymasz tę pozycję naciskając na pedał. Tutaj wymagana jest równowaga boczna. Patrzenie do przodu, napięcie tułowia i płynne ruchy balansujące pomogą w wykoananiu tego ćwiczenia. Można również spróbować dodać piąty punkt kontaktowy siodełka z wewnętrzną stroną uda. 

Ćwiczenie stójki mozna ćwiczyć także w parzepartner zaciska tylne koło luźno między kolanami i pozwala rowerowi się poruszać -w ten sposób masz zapewnioną asekurację podczas nauki. 

Kolejnym utrudnieniem będzie postawienie przedniego koła na stołku za pomoca jednego nacisku na pedał i stanięcie w równowadze z uniesionym przednim kołem. Jak tylko wskoczysz na podwyższenie, zablokuj hamulce i umieść biodra centralnie nad osią suportu. Zacznij od niskiego podwyższenia, a następnie stopniowo zwiększaj wysokość. Pamiętaj, że im wyżej postawione jest koło, tym dłuższa droga zejścia. 

Od stoppie po manual (ćwiczenia zaawansowane): 

Tutaj pokażemy Ci, jak zrobić fajną sztuczkę. Jest to połączenie dwóch technik. 
  1. Stoppie (jazda na przednim kole)
  2. Manual (jazda na tylnym kole)
  Zacznijmy od stoppie: 

Pozycja 1: Podjazd na stojąco ze średnią prędkością.

Pozycja 2: Zamachnij się przenosząc ciężar ciała jak najbardziej do tyłu.

Pozycja 3: Następnie dynamicznie i z zamachem zmień pozycję do przodu i do góry. W ten sposób odciążasz tylnego koło.

Pozycja 4: Tylne koło podąży za Tobą w czasie przenoszenia ciężaru i oderwie się od ziemi. Ważne: Podczas stoppie kierownica pozostaje prosta.

Pozycja 5: Tylne koło opada na ziemię poprzez ponownie przeniesienie pozycji ciała do tyłu.

Spróbuj kilka razy wykonać stoppie, by nabrać wyczucia i większej pewności. Jeśli poczujesz, że sekwencja weszła Ci wkrew i wykonujesz ją intuicyjnie, możesz podejść do drugiej części ćwiczenia, które jest wstępem do manuala.

Praktyczna wskazówka: Im wyższa prędkość wyjściowa, tym łatwiej zrobić stoppie, ponieważ prędkość nadaje tempo i pomaga unieść tylne koło. Pamiętaj jednak, żeby zwiększać prędkość stopniowo, gdy już nabierzesz wprawy.

Pozycja 6: Po stoppie, gdy już tylne koło powróci na ziemię, użyj pędu do poderwania przedniego koła. Odbywa się to poprzez wykonywanie dynamicznego ruchu do tyłu. Twój środek ciężkości przesuwa się w kierunku osi tylnego koła, odciążając w ten sposób przednie koło...

Pozycja 7: ...które się uniesie. Tak właśnie wykonuje się manual.

Praktyczna wskazówka: Przy manualu trzeba mieć dobre wyczucie równowagi. Dlatego też warto zacząc od ćwiczenia balansu, które opisaliśmy jako pierwsze. Możesz także ćwiczyć z deską do balansowania czy z piłką.

Akualna sytuacja: 

Obecny stan rzeczy i związane z tym obostrzenia nie pozwalają szkółkom kolarskim na przeprowadzanie zajęć grupowych. Jest to nie tylko trudny czas dla trenujących, którzy mieli swoje cele i ambicje na ten sezon, ale przede wszytkim właśnie dla samych szkółek. Odwołane zajęcia często oznaczają koniec działalności ze względu na brak środków na utrzymanie przedsiębiostwa i pracowników. Lokalne biznesy robią co mogą, aby przetrwać ten kryzys, przenosząc częściowo swoją działalność do internetu, oferując konsultacje i treningi on-line, możliwość wykupienia voucherów na szkolenia i wykorzystanie ich, gdy obostrzenia będą zdjęte. 

Czasem oferują również zajęcia indywidualne z zachowaniem przepisowych środków higieny i ostrożności, by uniknąć wypadków. 

#WspieramyLokalnyBiznes – jak możesz pomóc? 

To, czy Twoja lokalna szkółka przetrwa ten trudny czas spowolnienia gospodarki, zależy także od Ciebie. Na szali leży nie tylko Twoja możliwość szlifowania swoich kolarskich umiejętności, ale także miejsca pracy tych usługodawców. 

Powstają liczne bazy lokalnych przedsiębiorców, grupy dyskusyjne, niektóre portale oferuja darmową przestrzeń na reklamę – wszystko w imię wsparcia biznesu. 

Także Ty możesz pokazać swoją solidarność! Dowiedz się, jak możesz pomóc swojej szkółce. Najczęstszym rozwiązaniem są właśnie kupony, które można wykorzystać później. Jeśli to możliwe – nie rezygnuj z już zarezerwowanego kursu, tylko go przełóż. Najlepiej odwiedź stronę swojej szkółki lub skontaktuj się z nią bezpośrednio, aby dowiedzieć się, jakie opcje przewiduje. 

ZNAJDZIESZ NAS RÓWNIEŻ NA

Copyright © Bikester - Wszystkie prawa zastrzeżone