Zimowy sezon rowerowy za pasem

Zimowy sezon rowerowy za pasem

Jazda na rowerze nie musi kończyć się wraz z końcem dobrej pogody. Przy doborze odpowiedniego sprzętu można cieszyć się nią także w zimie. Kiedy za oknem pojawi się deszcz, wiatr, a temperatury wskazują, że już czas dostosować swoją odzież i połączyć kilka warstw funkcjonalnych. Dzięki odpowiedniej odzieży można łatwo spędzić kilka godzin w siodle w różnych warunkach pogodowych. Aby jak najdłużej zachować komfort, decydujący jest wybór odpowiedniej warstwy spodniej (a nawet więcej warstw). Pamiętaj, że gdy zbyt dużo założysz na siebie – przegrzejesz się, a gdy zbyt mało - ryzykujesz hipotermię. Zanim zaczniesz zimowy sezon rowerowy, zapraszamy do lektury!

W zależności od tego, jak zimna i wietrzna jest pogoda i jak intensywnie trenujesz, zaleca się wybranie wygodnej i dobrej jakości bielizny funkcjonalnej. Jest ona jednym z najważniejszych elementów odzieży. Warstwa ta, noszona bezpośrednio na skórze, powinna być wygodna, bardzo oddychająca, odprowadzająca wilgoć i regulująca temperaturę. Ponadto istotnym jest, aby szybko schła, i dopasowywała się do aktualnej temperatury, tzn. grzała ciało przy niskich temperaturach i na odwrót - chłodziła, gdy jest ciepło. Ponadto, bielizna nie powinna przechodzić nieprzyjemnymi zapachami przez długi czas i oczywiście nie byłoby źle, gdyby jeszcze świetnie wyglądała. Wielu producentom udaje się połączyć wiele z tych właściwości w swoich produktach przy użyciu innowacyjnych materiałów. W ten sposób można skoncentrować się na przyjemności wynikającej z aktywności fizycznej i po prostu cieszyć się treningiem lub wycieczką rowerową.

Bielizna techniczna na rowerze na chłodne zimowe dni

Gdy jest ciepło, wielu kolarzom wystarczy koszulka i spodenki rowerowe rowerową oraz krótkie skarpetki. Kiedy temperatura spada, a deszcz i wiatr dominują pogodę, lepiej jest nosić kilka warstw odzieży. Bielizna funkcjonalna jest jedną z najważniejszych elementów odzieży, aby pogoda pozostawała bez wpływu na sportowe zapędy.

Dlaczego tak jest i która bielizna funkcjonalna jest najlepsza do noszenia w jakich okolicznościach, opowiemy poniżej:

Bielizna funkcjonalna do różnych rodzajów aktywności

Intensywne treningi

Niezależnie od temperatury na zewnątrz, podczas intensywnego treningu czy zawodów wszyscy się pocą. Pocenie się jest reakcją ciała, gdy nie może ono utrzymać idealnej temperatury wewnętrznej i powoli się przegrzewa. Pocenie się to rozpoczęcie własnego procesu chłodzenia organizmu. W tym przypadku pot musi odparowywać na powierzchni skóry, aby ją schłodzić. W związku z tym zaleca się stosowanie bielizny ściśle dopasowanej, która wspomaga proces chłodzenia, transportuje pot na zewnątrz i jednocześnie ogrzewa w mniej intensywnych fazach aktywności.

Na przykład koszulka Energizer MK2 z długim rękawem z X-Bionic. Specjalna mieszanka włókien syntetycznych z poliamidu, elastanu, polipropylenu i systemu 3D Bionic Sphere czyni tę bieliznę wyjątkową. W połączeniu z długimi spodenkami rowerowymi Element WS SO Bibtights+ firmy GORE BIKE WEAR, intensywne, zimowe aktywności na rowerze nie będą już uciążliwe ze względu na dyskomfort termiczny.

Mniej intensywne, ale dłuższe treningi

Jeśli planujesz dłuższy trening w weekend lub jeśli po wyczerpującej aktywności wchodzisz w fazę regeneracji, jako pierwszą warstwę polecamy koszulkę z włókien syntetycznych LS skinFoil Winter S7 z długimi ramionami od Assos.

Dobrą alternatywą dla funkcjonalnej bielizny z włókien syntetycznych są koszulki z wełną merynosową. Zaletą tych ostatnich jest to, że dopasowują się one do temperatury i skutecznie ogrzewają podczas chłodniejszych warunków. Ponadto, merynos jest materiałem naturalnym. Jest wytrzymały, oddychający, łatwy w utrzymaniu i co bardzo ważne - pochłania zapachy. W połączeniu z włóknami syntetycznymi koszulka staje się bardziej trwała, a wilgoć szybciej odtransportowywana jest na zewnątrz.

Polecamy koszulkę Transtex Merino LA firmy Löffler lub Matera Wool firmy VAUDE. Idealnie nadają się one pod kurtkę jako warstwa ocieplająca w zimie, ale mogą być także noszone w cieplejszych temperaturach. Obie koszule są wykonane z mieszanki wełny merynosów i włókien syntetycznych. Syntetyczny składnik sprawia, że są jeszcze bardziej wytrzymałe i tym samym można je nosić długie lata. Dla ochrony nóg w zmiennych warunkach pogodowych, polecamy spodnie PEARL iZUMi Pursuit Thermal Bib Tights.

Aktywny weekend z rodziną

Gdy na zewnątrz robi się chłodniej, rozpoczynamy zimowy sezon rowerowy, a aktywne weekendy z dala od rodziny pozostają popularne. Przy odpowiednim ubraniu jest to możliwe w prawie wszystkich warunkach pogodowych. Pomimo umiarkowanego tempa i regularnych przerw pocenie się wciąż nie jest wykluczone. Najpierw wybierz funkcjonalną warstwę, która zapewni Ci ciepło i komfort.

Jako pierwszą warstwę polecamy zatem funkcjonalne koszulki z długim rękawem wykonane z wełny merynosów, takie jak koszula Icebreaker Craft Active Extreme 2.0 lub koszula syntetyczna Craft Active Extreme 2.0 z laminatem chroniącym od wiatru. Wskazane jest również noszenie funkcjonalnych spodenek rowerowych pod długimi spodniami, takich jak bokserki Endura Padded 200 Series.

Nie zapomnij przypadkiem o ciepłych skarpetkach! Alé Cycling logo Merino lub Northwave Extreme Winter High Socks będą idealne na zimowe przejażdżki!

Zimowy sezon rowerowy z systemem 3-warstwowym

W zimnych, mokrych, a nawet śnieżnych warunkach, bardzo ważne jest, aby nosić odpowiednią odzież rowerową. Tymczasem, noszenie wielu warstw na sobie - zamiast jednej bardzo ciepłej kurtki - zdominowało całkowicie do świat funkcjonalnej odzieży rowerowej, gdzie każda warstwa spełnia inną funkcję.

Pierwsza warstwa to tzw. "baselayer" - funkcjonalna bielizna, która odprowadza pot od ciała. Na takiej „bazie” noś co najmniej jedną warstwę pośrednią. Zazwyczaj będzie to koszulka rowerowa z długim rękawem i wysokim kołnierzem, wykonana z oddychającego materiału, który transportuje wilgoć z warstwy bazowej na zewnątrz, a warstwa zewnętrzna zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Do tego celu polecamy wiatroszczelną, wentylowaną kurtkę softshellową, taką jak kurtka Castelli Perfetto Convertible lub koszulka Gore Alp-X Pro.

W normalną jesienną czy zimową pogodę można zazwyczaj obejść się bez wielowarstwowego systemu chroniącego nogi. Na wyściełanych spodniach wewnętrznych, długie spodenki rowerowe są wystarczające na większość dni na rowerze. Do stosowania w bardzo zimne dni, istnieją zarówno szczelne spodenki rowerowe, jak i nieco szersze spodnie MTB w termicznych zimowych wariantach.

Rękawice, buty i nakrycia głowy

Każdy, kto jeździ na rowerze poza sezonem to potwierdzi – ręce i stopy marzną najszybciej. Są one zawsze narażone na działanie temperatury i wiatru, ale są przy tym mniej aktywne niż nogi i górna część ciała. Dlatego też bardzo ważne jest magazynowanie energii cieplnej oraz dobre połączenie ze spodniami czy rękawami.

Rękawice wiatroszczelne chroniące palce

Najważniejszą cechą dobrych rękawic rowerowych jest ich ochrona przed wiatrem. Warstwa zewnętrzna musi być co najmniej wiatrochronna, a najlepiej w 100% wiatroszczelna. Wśród warstw termicznych istnieją różne modele. Gruba wyściółka nie jest potrzebna w warunkach środkowoeuropejskich, ponieważ rower zapewnia również wsparcie w zakresie ciepła ciała. Ważniejszy jest odpowiedni rozmiar i dopasowanie. Zwłaszcza zbyt małe rękawice powodują bardzo szybkie ochłodzenie rąk.

Ochrona obuwia przed wilgocią, wiatrem i zimnem

Ochraniacze na buty wykonane z wiatroszczelnego materiału są świetnym dodatkiem do butów rowerowych. Dopasowuja się jak neoprenowe pończochy i - w zależności od modelu - chronią przed wilgocią, wiatrem i zimnem. Mają również odpowiednie wycięcie na blok na podeszwie, dzięki czemu nie musisz rezygnować z pedałów zatrzaskowych. W niskich temperaturach, wkładki termiczne są szczególnie polecane w tych systemów, aby metalowe bloki nie przewodziły zimna do stóp.

Ponadto istotnym, ale niedocenianym elementem, są zimowe skarpety rowerowe. Szczególnie polecane są bardzo ciepłe skarpety z wełną merynosową i albo takie z wiatroszczelną membraną.

Dla rowerzystów, którzy w miesiącach letnich zazwyczaj używają pedałów zatrzaskowym, zalecamy używanie pedałów platformowych w zimie i półbutów rowerowych bez bloków. Kiedy nastanie zimowy sezon rowerowy, taka kombinacja utrzymuje stopy w cieple. A w śliskich warunkach brak spięcia z rowerem jest doskonałą okazją do szlifowania techniki w połączeniu z nowym wymiarem przyjemności jazdy.

Chroń głowę przed zimnem

Nie można zapominać, że głowa musi być również chroniona przed chłodem i wiatrem. Niestety, większość wentylowanych kasków nie zapewnia tego ciepła. Chusty do biegania od P. A. C., BUFF lub Endura są zatem wyjątkowo odpowiednie na chłodniejsze dni w okresie przejściowym. Dzięki odpowiedniej technice składania, te kominy z mikrofibry, włókniny czy merynosa przeobrażają się w doskonałe ochraniacze przed zimnem. A gdy robi się jeszcze chłodniej, najlepszym wyborem są specjalne nakrycia głowy pod kask. Te wiatroszczelne elementy są bardzo cienkie, ledwo zauważalne, a pomimo to nadal oferują doskonałą ochronę przed zimnem. Szczególnie zalecane są modele, które całkowicie zakrywają uszy.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Pozostań suchy i czysty dzięki odpowiednim błotnikom

Jeśli jesteś dobrze ubrany na zimę, to nadszedł czas, aby spojrzeć na rower. Zwłaszcza ci, którzy korzystają ze swojego roweru codziennie, potrzebują czasami czegoś więcej, aby dotrzeć do celu nie tylko nieprzemarznięci, ale także czyści i susi. Opłaca się zatem dobrać błotniki do pory roku. Jesienią i zimą ochrona przed wodą i błotem jest ważniejsza od wyglądu i wagi roweru. Dzięki elastycznym systemom montażu, każdy sportowy rower może być obecnie udoskonalony. Jeśli rower jest często zostawiany na, zaleca się również pokrycie przeciwdeszczowe na siodełko.

Upewnij się, że jesteś widoczny w ciemne dni

Spadające temperatury wymagają nie tylko dodatkowej ochrony rowerzysty. Również można zauważyć, że moc baterii lampek czy akumulatora e-roweru, staje się mniej wydajna. Dlatego zdejmowane światła nie powinny być pozostawione na rowerze. W przypadku rowerów elektrycznych z baterią w ramie znajdują się odpowiednie neoprenowe osłony ochronne - na przykład z marki BikersOwn - chroniące baterię przed zimnem i wilgocią, a tym samym utrzymujące jej pełną wydajność.

Bądź nawodniony i ogrzany

Gdy na zewnątrz robi się zimno, ogrzewanie od wewnątrz dobrze robi. Niestety, zawartość zwykłej plastikowej butelki do picia szybko zamieni się w kostki lodu w zimie. Dzięki termosom w formacie butelki, gorące napoje mogą być brane na przejażdżkę z gwarancją, że pozostaną cudownie ciepłe.

Dzięki temu zimowy sezon rowerowy to dodatkowa frajda i czysta przyjemność!

Życzymy miłej zimy, z mnóstwem radości z jazdy na rowerze!

ZNAJDZIESZ NAS RÓWNIEŻ NA

Copyright © Bikester - Wszystkie prawa zastrzeżone