Bikester - sklep rowerowy online
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6
Szybkozamykacze i osie przelotowe
Klasyczne szybkozamykacze posiadają dźwignię i nakrętkę blokującą. Przechodzą one przez przednią i tylną oś do korpusu piasty, które przejmują obciążenie. Pozwalają one na szybki i przede wszystkim beznarzędziowy demontaż kół, co jest szczególnie praktyczne, jeśli często transportujesz rower samochodem. Ale uwaga, koło z szybkozamykaczem nie będzie pasowało do widelca z osią przelotową i odwrotnie. Osie przelotowe wykorzystują śrubę, która przechodzi przez oś i jest przykręcona bezpośrednio do ramy. Oferują one niezwykle pozytywne i prawdziwe połączenie z ramą i są uważane przez wielu za ulepszenie w stosunku do starszego systemu zwalniania.

Szybkozamykacze i osie

7 Artykuł
Filtr
Resetuj

Rodzaj

 • Oś wtykowa 1
 • Szybkozamykacz 6

przednia

 • 100

tylna

 • 142
 • 148
 • 150

Seria

 • DT Swiss RWS 1

Kolor

 • zielony
 • czerwony
 • czarny

Cena

do

Opinie klientów

 • 1
 • 1
 • 1
Sortuj
Najbardziej popularne Aktualności Najlepsza ocena Najwyższe ceny Najniższe ceny Najwyższy rabat
Filtr
Sortuj
Najbardziej popularne Aktualności Najlepsza ocena Najwyższe ceny Najniższe ceny Najwyższy rabat
RockShox Maxle Stealth MTB Oś przelotowa 15x100mm
RockShox Maxle Stealth MTB Oś przelotowa 15x100mm
RockShox
Maxle Stealth MTB Oś przelotowa 15x100mm
220,99 zł
SALE
KCNC KQR07-SR Quick & Easy Oś przelotowa 12x148mm Maxle, zielony/czarny
KCNC KQR07-SR Quick & Easy Oś przelotowa 12x148mm Maxle, zielony/czarny
KCNC
KQR07-SR Quick & Easy Oś przelotowa 12x148mm Maxle, zielony/czarny
MSRP 181,99 zł 139,00 zł
- 23 %
SALE
DT Swiss RWS MTB Szybkozamykacz Tytanowo-aluminiowa dźwignia 100 mm
DT Swiss RWS MTB Szybkozamykacz Tytanowo-aluminiowa dźwignia 100 mm
DT Swiss
RWS MTB Szybkozamykacz Tytanowo-aluminiowa dźwignia 100 mm
MSRP 290,99 zł 269,00 zł
SALE
RockShox Maxle Ultimate Oś przelotowa 12x150mm
RockShox Maxle Ultimate Oś przelotowa 12x150mm
RockShox
Maxle Ultimate Oś przelotowa 12x150mm
MSRP 366,99 zł 339,00 zł
SALE
XLC QR-H01 Pro Zacisk do piast pod oś sztywną 12mm 150/183, czarny
XLC QR-H01 Pro Zacisk do piast pod oś sztywną 12mm 150/183, czarny
XLC
QR-H01 Pro Zacisk do piast pod oś sztywną 12mm 150/183, czarny
MSRP 197,99 zł 99,00 zł
- 50 %
SALE
KCNC KQR07-SH Quick & Easy Oś przelotowa 12x142mm Shimano E-Thru, czerwony
KCNC KQR07-SH Quick & Easy Oś przelotowa 12x142mm Shimano E-Thru, czerwony
KCNC
KQR07-SH Quick & Easy Oś przelotowa 12x142mm Shimano E-Thru, czerwony
MSRP 181,99 zł 139,00 zł
- 23 %
SALE
KCNC KQR07-SR Quick & Easy Oś przelotowa 12x148x180mm RS Maxle, czarny
KCNC KQR07-SR Quick & Easy Oś przelotowa 12x148x180mm RS Maxle, czarny
KCNC
KQR07-SR Quick & Easy Oś przelotowa 12x148x180mm RS Maxle, czarny
MSRP 181,99 zł 99,00 zł
- 45 %
SALE

Szybkozamykacze i osie - pewność stabilnego mocowania!

Ośka to jeden z najmniej zauważalnych, a jednocześnie najbardziej istotnych elementów budowy roweru. To dzięki niej koło może utrzymać się stabilnie zamontowane w widelcu i nie przemieszczać się podczas jazdy. W standardowych rowerach amatorskich rzadko zwraca się na ośki uwagę, jednak decydując się na pierwsze zmiany osprzętu w swoim rowerze warto skupić się także na wyborze najwygodniejszego systemu mocowania koła. Producenci wykorzystują obecnie dwa najpopularniejsze rozwiązania: szybkozamykacze oraz sztywne osie wtykowe. Jak działają obydwa warianty?

Szybkozamykacz do roweru – sprawny montaż i demontaż kół

Od czasu pojawienia się na rynku szybkozamykaczy, często nazywanych także zamknięciem Quick-Release, tradycyjny sposób montażu koła do ośki za pomocą nakrętek odszedł w zapomnienie. Konieczność każdorazowego wykręcania śrub była dość uciążliwa, a i szybki montaż i demontaż koła na trasie wyścigu praktycznie nie wchodził w grę bez klucza pod ręką. Szybkozamykacz do roweru pozwolił skrócić czas wymiany koła do minimum, nie wymagając przy tym zbyt wiele siły przy zaciskaniu koła w miejscu.

Dostępne w Bikester.pl szybkozamykacze do kół zostały stworzone przez marki współpracujące na co dzień z producentami rowerów sportowych. Ich trwałość, testowana w najbardziej ekstremalnych warunkach, gwarantuje doskonale przygotowanie roweru do sezonu i najlepsze zabezpieczenie koła w ramie. Wykorzystywane w rowerach górskich, szosowych i turystycznych systemy szybkozamykające ułatwiają pracę serwisantom, ale pozwalają też na samodzielną wymianę koła w domu czy po złapaniu gumy na trasie. Po właściwym zaciśnięciu samozamykacza, ułatwionym przez specjalnie zamocowane na nim sprężynki, koło nie powinno się poluzować, w przeciwieństwie do standardowych nakrętek osi piast.

Sztywna oś wtykowa dla bardziej wymagających

Pomimo ogromnej popularności i szerokiego zastosowania dla samozamykaczy do roweru, w środowisku kolarskim pojawiało się zapotrzebowanie na nieco sztywniejsze, bardziej trwałe połączenie. Wytrzymałe osie wtykowe to rozwiązanie dla nieco bardziej wymagających kolarzy, stworzone między innymi z myślą o rowerach z hamulcami tarczowymi. Te ostatnie, ze względu na specyficzny montaż często powodują szybsze zużywanie się szybkozamykaczy, szczególnie na zakrętach. Sztywna oś utrzymuje koło w miejscu znacznie skuteczniej, a przy tym wciąż pozostawia możliwość szybkiego montażu i demontażu koła rowerowego.

Z perspektywy montażu, zarówno osie wtykowe jak i szybkozamykacze do roweru wymagają odrobiny wprawy i przyzwyczajenia. Odpowiednie dociśnięcie koła tak, by nie przemieszczało się względem widelca podczas jazdy jest z nimi jednak znacznie łatwiejsze, niż w przypadku klasycznych nakrętek, a i technologia wykorzystywana przy projektowaniu tego typu rozwiązań oferuje znacznie większą trwałość całego systemu.

Oś wtykowa czy szybkozamykacze do roweru – którą opcję wybrać?

Zdania w środowisku rowerowym są w tej kwestii mocno podzielone. Wypuszczone w kolekcjach marek takich jak DT Swiss, Mavic, RockShox, czy Shimano systemy są wytrzymałe i kompatybilne z większością widelców i ram rowerowych, dlatego wybór jednego z wariantów to w dużej mierze kwestia indywidualnych preferencji. Na sztywne osie wtykowe decydują się najczęściej ci, którym nie przeszkadza nieco dłuższy demontaż koła – sztywna oś gwarantuje lepsze zabezpieczenie koła na wypadek próby kradzieży i daje mniejsze ryzyko poluzowania się zamknięcia w trakcie intensywnej jazdy. Sztywniejsze systemy będą więc doskonałą opcją dla rowerów MTB, podczas gdy szybkozamykacze sprawdza się wyjątkowo dobrze w rowerach szosowych, szczególnie podczas wyścigu.