Bikester - sklep rowerowy online
Wyprzedaż zapasów - rabaty do 80%1
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6

Światła boczne i odblaski

4 Artykuł
Filtr
Resetuj

Seria

  • Cube RFR CMPT 1

Cena

do

Opinie klientów

  • 1
  • 3
Sortuj
Najbardziej popularne Aktualności Najlepsza ocena Najwyższe ceny Najniższe ceny Najwyższy rabat
Filtr
Sortuj
Najbardziej popularne Aktualności Najlepsza ocena Najwyższe ceny Najniższe ceny Najwyższy rabat
Busch + Müller Odblask tylny, owalny do błotnika, czarny/czerwony
Busch + Müller Odblask tylny, owalny do błotnika, czarny/czerwony
Busch + Müller
Odblask tylny, owalny do błotnika, czarny/czerwony
11,99 zł
SALE
Busch + Müller Reflector, czerwony/czarny
Busch + Müller Reflector, czerwony/czarny
Busch + Müller
Reflector, czerwony/czarny
23,99 zł
  • Warianty: Standard
SALE
Cube RFR CMPT Zestaw odblasków na szprychy, biały
Cube RFR CMPT Zestaw odblasków na szprychy, biały
Cube RFR
CMPT Zestaw odblasków na szprychy, biały
23,99 zł
SALE
Busch + Müller Prostokątny odblask tylny do błotnika, czarny/czerwony
Busch + Müller Prostokątny odblask tylny do błotnika, czarny/czerwony
Busch + Müller
Prostokątny odblask tylny do błotnika, czarny/czerwony
11,99 zł
SALE

Światła boczne i odlaski na rower - bądź lepiej widoczny dla innych

Właściwie oświetlony rower jest gwarancją bezpieczeństwa na trasie niezależnie od pory dnia czy warunków pogodowych. Nawet w przypadku gorszej widoczności odblaski rowerowe na kołach, pedałach, kierownicy czy nogawkach spodni dadzą szansę zauważenia rowerzysty przez kierowcę i uniknięcia zderzenia niebezpiecznego głównie z punktu widzenia samego rowerzysty. Dostępność świateł bocznych i odblasków do rowerów jest jednak bardzo duża, a wybór odpowiednich może nie być oczywisty. Gdzie zamontować odblaski rowerowe, by zapewnić sobie widoczność na drodze?

Odblaski rowerowe – obowiązkowe i dodatkowe oświetlenie roweru

Zgodnie z obowiązującym kodeksem drogowym, rowerzyści są zobowiązani do zastosowania w rowerze trzech lub czterech obowiązkowych elementów oświetlenia. W każdym rowerze powinno znaleźć się:

  • co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym światłem
  • co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe
  • co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym, lub migającym światłem,
  • kierunkowskazy - jeśli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

W wymaganiach tych pojawia się tylko jeden odblask, co nie oznacza jednak, że rowerzysta nie może we własnym zakresie zastosować dodatkowych świateł bocznych do rowerów czy odblasków rowerowych, które poprawią jego widoczność na drodze, szczególnie w mieście, wieczorami czy poza terenem zabudowanym. Wśród najpopularniejszych rozwiązań opcjonalnych pojawiają się odblaski rowerowe na pedałach (barwy żółtej samochodowej), białe odblaski rowerowe z przodu roweru, odblaski na kołach (barwy żółtej samochodowej), a także wszelkie paski odblaskowe na oponach i kołach. Wybór odpowiednich odblasków dobrze jest jednak zgrać z wyborem odpowiedniego oświetlenia roweru.

Jakie odblaski rowerowe warto zamontować w rowerze?

Zarówno światła boczne do rowerów jak i odblaski rowerowe mają poprawić widoczność rowerzysty na drodze, ale nie można oczywiście przesadzić z ich ilością. Kierowcy, który poruszają się drogą wieczorami czy w gorszych warunkach nie mogą być wprowadzani w błąd przez mnóstwo niespójnych ze sobą odblasków czy świateł rowerowych, dlatego też kodeks sugeruje konkretne kolory dla świateł i odblasków przednich i tylnych.

Wśród świateł i odblasków rowerowych które warto zamontować przy rowerze, poza światłami obowiązkowymi, z pewnością trzeba wymienić odblaski na kołach, które poruszając się będą dobrze widoczne nawet z daleka. Trzeba oczywiście pomyśleć tu o równowadze – ilość odblasków na kołach może być dowolna, ale powinna być równomierne rozłożona pomiędzy obydwoma obręczami. Dobrym pomysłem są też odblaski na boku kierownicy oraz pod siodełkiem, jako że ich widoczność pozwala nieco łatwiej zorientować się w wymiarach nadjeżdżającego roweru i skutecznie go ominąć.

Odblaski rowerowe i światła boczne do rowerów w Bikester.pl

Wybierając odblaski rowerowe myślimy przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie – ich główną rolą jest poprawa widoczności na drodze i sygnalizowanie ruchu innym uczestnikom ruchu drogowego, dlatego większość z nich skupiamy na zewnętrznych elementach roweru, a nie choćby na ramie. Podobne podejście warto zastosować do świateł bocznych do rowerów, które zamontowane przy kierownicy czy po bokach siodełka pozwolą kierowcy z tyłu określić jak szeroki jest rower i jaki manewr będzie konieczny do jego ominięcia. W ofercie Bikester.pl postawiliśmy na dużą różnorodność rozmiarów, kształtów i sposobów mocowania świateł bocznych do roweru i odblasków rowerowych, tak by każdy, nawet najbardziej minimalistyczny rower poruszający się po drogach mógł być właściwie oświetlony i widoczny nawet w środku nocy.