Bikester - sklep rowerowy online
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6
Schlösser
Zapięcia rowerowe – tylko pewne rozwiązania dają poczucie bezpieczeństwa
Perfekcyjne zabezpieczenia nie istnieją, ale połączenie dobrej jakości zapięcia, odpowiedniego miejsca parkowania i sposobu przypinania roweru znacząco utrudni złodziejom potencjalną kradzież. Należy pamiętać, że każdy rower wymaga odpowiedniego zapięcia. Ogólna zasada mówi, że wartość zapięcia powinna wynosić ok. 10% ceny roweru. Ważniejsza niż cena jest jednak konstrukcja zapięcia. Za najbezpieczniejszy wariant eksperci wciąż uważają solidne u-locki uznanych producentów, takich jak Abus, Kryptnite czy Trelock. Zaraz potem wymieniane są popularne zapięcia składane największych marek, ale także ciężkie zapięcia łańcuchowe dają dobre zabezpieczenie. Linki i spirale powinny być stosowane w miejscach narażonych na kradzież raczej jako zapięcie dodatkowe lub awaryjne. Inaczej niż jest to w przypadku pozostałych części roweru – w kwestii zapięć obowiązuje zasada: duża masa to dobry znak.

Zabezpieczenia rowerowe

3 Artykuł
Filtr
Resetuj

Zabezpieczenie przed kradzieżą

  • Podstawowe bezpieczeństwo 1
  • Umiarkowana ochrona 1
  • wysokie bezpieczeństwo 1

Waga w g

g
g

Seria

  • Kryptonite Keeper 1

Cena

do

Opinie klientów

  • 1
Sortuj
Najbardziej popularne Aktualności Najlepsza ocena Najwyższe ceny Najniższe ceny Najwyższy rabat
Filtr
Sortuj
Najbardziej popularne Aktualności Najlepsza ocena Najwyższe ceny Najniższe ceny Najwyższy rabat
ABUS Numero 5510C Zapięcie rowerowe 180cm, czarny
ABUS Numero 5510C Zapięcie rowerowe 180cm, czarny
ABUS
Numero 5510C Zapięcie rowerowe 180cm, czarny
93,99 zł
SALE
Kryptonite Keeper 585 Składany zamek Combo Ø3 mm, czarny
Kryptonite Keeper 585 Składany zamek Combo Ø3 mm, czarny
Kryptonite
Keeper 585 Składany zamek Combo Ø3 mm, czarny
MSRP 329,00 zł 299,00 zł
  • Warianty: 85cm
SALE
ABUS Steel-O-Chain 9808K/110 Zapięcie łańcuchowe, czarny
ABUS Steel-O-Chain 9808K/110 Zapięcie łańcuchowe, czarny
ABUS
Steel-O-Chain 9808K/110 Zapięcie łańcuchowe, czarny
516,99 zł
darmowa wysyłka
  • Warianty: 110cm
SALE

Najlepsze zabezpieczenia rowerowe – które wybrać?

Zabezpieczenia rowerowe

Bardzo często rowerzysta jest w sytuacji, gdy trzeba zostawić rower bez dozoru. Jeśli zależy Ci na swoim sprzęcie, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia rowerowe, które mogą zapobiec kradzieży roweru. Wybierając solidne zabezpieczenia masz większą szansę, że znajdziesz swój rower tam, gdzie go zostawiasz.

Mimo dużej liczby kradzieży rowerów, zwłaszcza w dużych miastach, wiele osób nie zabezpiecza swoich jednośladów w żaden sposób lub robi to prowizorycznymi środkami, których łatwo się pozbyć. W Bikester.pl znajdziesz zabezpieczenia rowerowe, które pozwolą Ci chronić swój rower dokładniej i lepiej zapobiegać zabraniu go przez złodzieja.

Jakie zabezpieczenia rowerowe są najlepsze?

Zapięcia kablowe: linki i kable

Wśród zabezpieczeń rowerowych najpopularniejszym jest linka rowerowa – wykonana ze stali lub nawet z mocno splecionych metalowych drucików. Metal ma uniemożliwiać przecięcie. Linki z reguły powleczone są plastikową osłoną, która ułatwia korzystanie z nich. Linka zapinana jest na zamek, z reguły zatrzaskowy, który odblokowuje się kluczykiem lub szyfrem.

Podobnym, ale nieco solidniejszym rozwiązaniem jest linka tulejowa (inaczej nazywana także linką zbrojoną), w której stalowa linka jest dodatkowo wzmocniona metalowymi tulejkami, utrudniającym przecięcie.
Złodziej, który ma dobre nożyce do metalu upora się z linką, dlatego nie powinna ona stanowić jedynego zabezpieczenia roweru przed kradzieżą. Warto natomiast wykorzystać linkę jako zabezpieczenie ruchomych części roweru, które łatwo wykręcić – kół, siodełka, kierownicy.

Zapięcia typu u-lock

Nazwa u-lock pochodzi od kształtu zapięcia – przypomina ono literę U, zamkniętą mechanizmem z blokadą. Zaletą tego typu zabezpieczeń jest ich solidność, znacznie wyższa, niż w przypadku linki. Tego rodzaju blokadę przekłada się przez ramę roweru i przez element, do którego chcesz przypiąć rower. Mocne stalowe blokady, dodatkowo utwardzane, nie pozwalają na przecięcie – przy czym pręt powinien mieć średnicę ponad 1 centymetra.

Zabezpieczenia U-Lock

Łańcuch

Zapięcie łańcuchowe bywa zestawiane pod względem skuteczności z u-lockiem, przy czym warto na wstępie zauważyć, że łańcuchy dobrej jakości, wykonane z mocnej stali, ważą nawet kilka kilogramów, co jest sporym ograniczeniem. Dlatego łańcuch sprawdzi się raczej jako zabezpieczenie rowerowe używane do przechowywania roweru przy domu.
Aby uchronić ramę i inne elementy roweru przed zniszczeniem, łańcuchy są powleczone materiałem lub tworzywem, nie ma więc obaw, że metal zarysuje ramę.

Składane zabezpieczenia

Jest to również jedno ze skuteczniejszych zabezpieczeń, choć nie tak mocne jak u-lock czy łańcuch. Jego zaletą jest większa niż w przypadku u-locka elastyczność i możliwość łatwiejszego dopasowania zapięcia do danego obiektu (podczas gdy u-lock pozostawia raczej mało miejsca). Po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca i łatwo go przewozić. Słabym punktem zapięcia składanego są miejsca złączeń, które wprawny złodziej może rozkręcić.

Blokada na tylne koło

Jest to rozwiązanie stosowane szczególnie w rowerach miejskich, bardzo popularne chociażby w Holandii. Blokada jest zabezpieczeniem na stałe zamocowanym przy tylnym kole - wystarczy zamknąć obwód, aby uniemożliwić poruszanie się tylnego koła. To dobre rozwiązanie w sytuacjach, gdy zostawiasz rower na krótszy czas, np. pod sklepem czy w miejscach publicznych, skąd nie da się niepostrzeżenie wynieść roweru (skoro nie da się na nim odjechać przy zamkniętej blokadzie).

Wiele osób mylnie uważa, że jeśli zostawiają rower w piwnicy lub komórce albo na chronionej posesji, jest on bezpieczny. Niestety nawet chronione osiedla mają czasem problem z kradzieżami z piwnic i komórek, dlatego warto dobrze zabezpieczyć swój jednoślad także w takim miejscu.

Podsumowując, zabezpieczenia rowerowe mają różne właściwości, niektóre nadają się raczej do ochrony roweru przez krótki czas, inne warto mieć, aby zabezpieczać rower przechowywany przez noc czy kilka dni w jednym miejscu. Oczywiście im droższy rower i jego osprzęt, tym skuteczniejsze i solidniejsze powinny być zabezpieczenia, co często wiąże się również z ich wyższą ceną.

Oceniamy popularne zabezpieczenia rowerowe w skali od 1 do 6:
  Linka rowerowa Linka tulejkowa U-lock Łańcuch Zabezpieczenie składane Blokada na koło
Skuteczność ochrony 2+ 3 6 5 4+ 4+
Wygoda używania 5 5 4 3 4+ 5
Elastyczność 6 5 2+ 4+ 4 nie dotyczy
Lekkość 5 5 3+ 2 4+ 5
Cena 5+ 5 3+ 4 3+ 4+
Wygląd 4+ 5 4 4+ 4 5

Inne sposoby ochrony przed kradzieżą

Nawet najlepsze zabezpieczenia rowerowe nie zdadzą egzaminu, jeśli nie przestrzegasz kilku zasad umożliwiających skuteczniejszą ochronę przed kradzieżą. Aby nie ułatwiać zadania złodziejowi, warto dbać o to, by nie pozostawiać roweru bez ochrony nawet na krótką wizytę w sklepie. Na kilka minut nie trzeba zakładać wszystkich skomplikowanych zabezpieczeń, ale warto mieć wtedy chociażby blokadę na koło czy nawet linkę. Warto także zwracać uwagę, do jakich obiektów przypina się u-lock czy łańcuch. Jeśli będą to mocne słupy czy specjalne stojaki na rowery, ryzyko kradzieży będzie mniejsze.

Skuteczną ochronę przed kradzieżą może stanowić także dobrej jakości zamek w zabezpieczeniu, które już masz. Zamknięcia na klucz są bardzo dobrą ochroną, pod warunkiem, że nie da się do nich podrobić kluczyka – klucz musi posiadać tzw. kartę kodową, dającą lepszą gwarancję skuteczności zapięcia.

Zamki na szyfr – choć wyglądają solidnie – niestety łatwiej obejść. Nowością są zamki odblokowywane przez aplikację na smartfonie, przez zbliżenie telefonu. To jednak raczej nowinka technologiczna, i warto wybrać sprawdzone, solidne zamki na kluczyk.

W Bikester.pl znajdziesz najlepsze zabezpieczenia rowerowe różnych rodzajów – zarówno mocne linki, stanowiące dodatkowy sposób ochrony, jak i łańcuchy, u-locki czy blokady.