Bikester - sklep rowerowy online
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6

DLACZEGO WARTO UŻYWAĆ BUTÓW ROWEROWYCH?

Stosując odpowiednie buty rowerowe, sprawiamy, że jazda na rowerze jest łatwiejsza i bardziej efektywna, zarówno podczas codziennej jazdy rowerem, jak i w kolarstwie zawodowym. Dla osób, które rozważają zakup butów rowerowych, ważne są dwie rzeczy, o których warto pamiętać. Należy zdecydować o rodzaju mocowania butów z pedałami – zatrzaskowe, to znaczy przyczepione do pedału oraz zwykłe buty rowerowe, nieprzymocowane do pedałów. Trzeba również wiedzieć, do jakiego stylu jazdy na rowerze będziemy używać butów – MTB, downhill, szosowy, miejski, trekking lub spinning.

W tym przewodniku przejdziemy przez różne opcje butów i pedałów dostępnych dla rowerzystów.


JAKI RODZAJ BUTÓW JEST ODPOWIEDNI DLA CIEBIE?

Buty z systemem zatrzaskowym SPD, w których pod podeszwą umieszczone są zatrzaski umożliwiające przymocowanie do pedałów. Używanie tego systemu charakteryzuje się osiąganiem bardziej energicznej i efektywnej jazdy, ponieważ wykorzystuje moc pochodzącą z nóg podczas całego procesu pedałowania.

Niektórzy obawiają się stałego przymocowania do pedałów, ponieważ boja się upadku podczas takiej sytuacji. Jest to jednak o wiele łatwiejsze aniżeli większość myśli – lekki ruch stopy w którąkolwiek stronę sprawia odblokowanie się pedałów i po pewnym czasie staje się naturalną częścią jazdy.


Buty z podeszwą gumową posiadają sztywną podeszwę, która przylega niemal jak klej do płaskich pedałów, tworząc stabilną i bezpieczną platformę dla stóp. Są dość często wykorzystywane przez rowerzystów do freeride, downhill lub do rowerów Dirt, którzy w szybki sposób chcą uwolnić stopy lub robić sztuczki w powietrzu.


WYBIERZ SWOJE BUTY MĄDRZE!
BUTY DO ROWERÓW GÓRSKICH
 • Rowerzyści górscy wymagają posiadania trwałych, które mają sztywne podeszwy
 • Buty rowerowe wyposażone są w górną część, która wykonana jest z wytrzymałego i odpornego materiału. Zaprojektowane, aby radzić sobie z każdą pogodą, błotem, deszczem oraz aby chronić stopę przed kamieniami i korzeniami.
 • Kolarstwo górskie wpisane ma w swą naturę sporą ilość chodzenia, po to, aby prowadzić swój rower na trudnym terenie lub podtrzymać równowagę. Buty stają na wysokości zadania i zaspokajają tę potrzebę, posiadając gumową podeszwę i szpilki dla lepszej przyczepności. System montażowy dodatkowo wpuszczony jest w podeszwę, dzięki czemu chodzenie jest jeszcze łatwiejsze.
 • Górskie buty rowerowe różnią się w zależności od przeznaczenia – buty cross country i buty do maratonu są sztywniejsze od butów enduro, które skupiają się na efektywnej pracy pedałów rowerowych.
 • Buty rowerowe występują w dwóch wersjach, z systemem zatrzaskowym i bez niego.
Poznaj ofertę

BUTY DOWNHILL
 • Buty downhill to rodzaj butów do rowerów górskich, ale jeszcze mocniejsze, bardziej wytrzymałe i bardziej elastyczne.
 • Koncentrują się na jak najlepszej stabilności, ochronie i dobrym uchwycie
 • Górna część wykonana jest z wytrzymałego materiału, który chroni przed pogodą, skałami i gruzem, który odbija się od podłoża podczas jazdy. Podeszwa posiada gumowy wzór i istnieją zarówno jako zatrzaskowe buty, jak i płaskie.
 • Buty downhill można znaleźć z systemem zatrzaskowym oraz bez niego.
Poznaj ofertę

BUTY SZOSOWE
 • Buty do jazdy drogowej są lekkie i niezwykle sztywne w celu optymalnego przeniesienia mocy oraz najlepszej wydajności
 • Podeszwa buta nie posiada dobrej przyczepności, gdyż nie jest one przeznaczone do chodzenia a system zatrzaskowy jest spory i nie jest schowany w podeszwie. Bloki zajmują większą część styku powierzchni buta z podłożem, która rozprowadza ciśnienie bardziej równomiernie i tworzy większy transfer energii.
 • Niektóre buty szosowe są plastyczne pod wpływem ciepła, co oznacza, że mogą się one ukształtować indywidualnie do każdych stóp, idealnie dopasować i zminimalizować dzięki temu punkt nacisku.
Poznaj ofertę

BUTY MIEJSKIE I TREKKINGOWE
 • Buty rowerowe dla rowerzystów miejskich i dojeżdżających codziennie rowerem posiadają sztywniejszą podeszwę niż normalne buty, ale są wygodniejsze podczas chodzenia w porównaniu z innymi butami rowerowymi.
 • Buty miejskie i trekkingowe wykonane są podobnie jak zwykłe trampki, ale są wzmocnione w obszarze palców w celu ochrony przed zanieczyszczeniami na drodze i wyposażone w przyczepną podeszwę gumową.
 • Większość z nich jest kompatybilna z systemami zatrzaskowymi i system montażowy wpuszczony jest w podeszwę, co ułatwia chodzenia w nich.
Poznaj ofertę

BUTY SPINNINGOWE
 • Te buty rowerowe w szczególności polecane są na zajęcia spinningowe na siłowni.
 • Można używać zarówno butów miejskich/trekkingowych oraz butów do rowerów górskich. Jednak buty szosowe mają inny typ systemu zatrzaskowego, który nie jest kompatybilny z pedałami rowerów spinningowych.
 • Buty do rowerów górskich są sztywniejsze aniżeli buty miejskie/trekkingowe, a tym samym zapewniają bardziej efektywne pedałowanie. Są jednak butami, w których trudniej się chodzi i są nieco mniej wygodne. Najlepiej użyć butów, w których czujemy się najbardziej komfortowo.

KTÓRE PEDAŁY SĄ ODPOWIEDNIE DLA CIEBIE?

Są dwa rodzaje pedałów: z systemem zatrzaskowym i płaskie (w zależności od sposobu, w jaki chcemy połączyć but z pedałem).

Dla pedałów zatrzaskowych są dwa główne systemy zatrzaskowe: do rowerów górskich i szosowych

Pedały i buty do rowerów górskich i miejskich używają tego samego rodzaju systemu zatrzaskowego. Podeszwa posiada dwie wpuszczone prowadnice z gniazdami, w których mocuje się bloki. Są one często nazywane SPD, co jest nazwą systemu zatrzaskowego pedałów Shimano. Crankbrothers oraz Time również produkują popularne systemy pedałów MTB. Szosowe buty rowerowe używają innego systemu zatrzaskowego.

PEDAŁY DO ROWERÓW MIEJSKICH/TREKKINGOWYCH

Oba rodzaje pedałów rowerowych, zatrzaskowe i płaskie są dostępne dla rowerzystów miejskich oraz długodystansowych. Zwracając uwagę na charakter jazdy rowerem w środowisku miejskim, te pedały mają zwykle większą platformę dla stóp. Niektóre pedały zatrzaskowe są dwustronne – z jednej strony są przystosowane do butów zatrzaskowych, a z drugiej maja płaską powierzchnię do zwykłych butów.

Poznaj ofertę
PEDAŁY DO ROWERÓW GÓRSKICH

Pedały zatrzaskowe do rowerów górskich cross country, przełajowych lub do maratonów wydają się małe i lekkie. Do downhill i kolarstwa górskiego, pedały mają większą powierzchnię styku. Jest to również kierowane względami bezpieczeństwa – są takie momenty podczas jazdy, że nie ma możliwości, aby wpiąć się ponownie w system zatrzaskowy, więc potrzebujemy dużej powierzchni pedałów, żeby przynajmniej utrzymać równowagę. Pedały płaskie są dodatkowo powszechnie dostępne.

Poznaj ofertę
SYSTEMY ZATRZASKOWE DO PEDAŁÓW SZOSOWYCH

Pedały zatrzaskowe dla rowerzystów szosowych są również dostępne u nas. Na ogół bloki są większe i pozwalają równomiernie rozłożyć nacisk podczas pedałowania. Najbardziej znanym systemem zatrzaskowym z kolarstwie szosowym jest Shimano SPD-SL. Inne znane marki, to Time oraz Speedplay. Płaskie pedały szosowe są lekkie i wyposażone po jednej stronie w mechanizm wiązania.

Poznaj ofertę
TIP

Jeśli kupujesz pedały rowerowe, kupuj zawsze z kompatybilnymi bloki. Jeśli kupisz jednak parę bloków, upewnij się, że masz parę pedałów tego samego typu oraz marki. W przeciwnym razie nie będą one pasowały do siebie.