Bikester - sklep rowerowy online
Wyprzedaż zapasów - rabaty do 80%1
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6

Rower młodzieżowy i dziecięcy Porady dotyczące zakupu

Kto nie pamięta swojego pierwszego roweru? Kolorowe lakierowanie, fajna rama, uczucie wolności, gdy po raz pierwszy udało się ruszyć bez bocznych kółek.

Umiejętność jazdy na rowerze oznacza niezależność i mobilność od najmłodszych lat. Jest to również świetna zabawa i pozwala utrzymać dobrą kondycję, dlatego rodzice powinni jak najwcześniej kupić dziecku rower.


Rozmiar roweru dziecięcego

Jak określić właściwy rozmiar ramy?

Rowery dziecięce są klasyfikowane według rozmiaru koła. Istnieją modele 12, 14, 16, 18, 20, 24 i 26 cali, które są odpowiednie dla dzieci od dwóch do dwunastu lat i młodych nastolatków. Z tego przewodnika dowiesz się jakie są typy dostępnych rowerów dziecięcych i jak znaleźć odpowiedni rower dla Twojego dziecka.

Rozmiar roweru dziecięcego

WiekZalecany rozmiar kół (w calach)WzrostRozmiar ramy
1-4 latKołaponiżej 85 cm-
2-6 lat12"-18" Kółka boczne85-125 cm18-32 cm
2-3 lat12"85-105 cm18-21 cm
4-6 lat16"-18"100-125 cm23-32 cm
6-8 lat20"120-135 cm25-34 cm
8-12 lat24"130-150 cm28-35 cm
11-13 lat26"140-160 cm32-38 cm

PRAWIDŁOWA POZYCJA SIEDZĄCA: JAK PRAWIDŁOWO USTAWIĆ ROWER DZIECIĘCY?

Weź pod uwagę, że wysokość siodełka odpowiada w przybliżeniu długości nogi dziecka. Dzięki temu dziecko nie siedzi zbyt wysoko i nadal może łatwo i bezpiecznie dotykać stopami podłoża, jeśli będzie musiało zejść z siodełka. Podczas jazdy ramiona i nogi powinny być lekko zgięte, a pozycja siedząca wyprostowana.


Rodzaje rowerów dziecięcych

KTÓRY ROWER DZIECIĘCY BĘDZIE WŁAŚCIWY? KTÓRY ROWER DZIECIĘCY BĘDZIE NAJLEPSZY DO NAUKI?

Koła

 • Wiek: 1 do 4 lat
 • Wzrost: poniżej 85 cm

Idealny początek nauki: rower, który rośnie razem z pociechą

Rowerki biegowe pozwalają nawet bardzo małym dzieciom nauczyć się podstawowych umiejętności jazdy na rowerze, na przykład równowagi, co nie ma miejsca w przypadku używania bocznych kółek. Ćwiczone są również umiejętności koordynacyjne, takie jak kontrolowanie roweru poprzez kierowanie i hamowanie. Wysokość kierownicy i siodełka można regulować.

Kółka boczne - przydatne czy raczej nie?

 • Wiek: 2 do 6 lat
 • Wzrost: -

Wiele rowerów dla dzieci w wieku od trzech do sześciu lat jest wyposażonych w boczne kółka podporowe, które można zamontować jako opcję. Zaleca się jednak jazdę bez nich, ponieważ podpórki utrudniają dzieciom naukę równowagi oraz prawidłowego ruszania i skręcania, a także dają złudne poczucie kontroli.

Rowery dziecięce

12 do 18 cali

 • Wiek: 2 do 6 lat
 • Wzrost: 85 do 125 centymetrów

Jest to moment przejścia przejście z roweru biegowego na pierwszy, "prawdziwy" rower z hamulcem nożnym i często już z hamulcem na przednim kole, ewentualnie z odblaskami i dzwonkiem. Te (małe) rowerki dziecięce nie są jednak przystosowane do jazdy po drogach i dlatego nie posiadają żadnego wyposażenia ochronnego. Koła podporowe znajdują się często w zakresie dostawy.

20 cali

 • Wiek: 6 do 8 lat
 • Wzrost: 120 do 135 cm

Te rowery należą już do tych "dorosłych" w świecie rowerowym i oferują szerszy zakres zastosowań dzięki przerzutkom i wyposażeniu przystosowanemu do jazdy w ruchu drogowym. Ten rozmiar roweru oferuje różne jego typy: dzieci mogą już wybrać np. rower górski.

24 cale

 • Wiek: 8 do 12 lat
 • Wzrost: 130 do 150 cm

Od około dziewiątego roku życia dzieci otrzymują rowery wyposażone we wszystkie komponenty i zalety rowerów dla dorosłych pod względem konstrukcji ramy, napędu i hamulców. Jedyną różnicą jest geometria, która nadal jest przyjazna dzieciom, z pochyłą górną rurą i zoptymalizowana dla kół o rozmiarze od 24 do 26 cali.

Rowery młodzieżowe

26 cali

 • Wiek: powyżej 12 lat
 • Wzrost: 140 do 160 cm

Podobnie jak w przypadku rowerów 24-calowych, rowery dla nastolatków w niczym nie ustępują rowerom dla dorosłych pod względem jakości, funkcji i przeznaczenia. Dzięki temu potomstwo może z łatwością dotrzymać kroku rodzicom podczas dłuższych wycieczek.


Bezpieczeństwo

Kaski chronią życie

Dzieci powinny zawsze nosić prawidłowo dopasowany kask podczas jazdy na rowerze. Kask nie powinien być zbyt ciasny lub luźny i powinien osłaniać czoło i tył głowy. Zasadą jest, że nad brwiami i między brodą a paskiem należy pozostawić przestrzeń o szerokości dwóch palców. Jeśli kask uderzy o ziemię podczas upadku, musi on zostać wymieniony.

Oświetlenie i odzież

W przypadku rowerów do 18 cali, oświetlenie zazwyczaj nie wchodzi w zakres dostawy, ponieważ dzieci do lat dziesięciu mogą jeździć po chodnikach. Dlatego zaleca się zamontowanie elementów odblaskowych na rowerze i ubraniu dziecka lub użycie światełka odblaskowego, aby wskazać, że dziecko jedzie po chodniku. Kupuj odzież, która jest już wyposażona w elementy odblaskowe. Wyposażenie roweru 20-calowego i większych jest zazwyczaj zgodne z przepisami. Ewentualnie rower można doposażyć w zdejmowane oświetlenie, dzięki czemu dzieci będą lepiej widoczne na drodze.

Kiedy dzieci mogą jeździć na rowerach po drogach?

Przepisy ruchu drogowego

Dzieci w wieku do dziesięciu lat muszą korzystać z chodnika pod opieką dorosłych. Od dziesiątego roku życia dziecko musi wyrobić kartę rowerową, by samodzielnie móc jeździć jednośladem. Warunkiem zdania takiego egzaminu jest opanowanie podstawowych przepisów oraz umiejętności praktyczne. Najczęście kartę rowerową można wyrobić w szkołach.

Miasteczko rowerowe

Nieoceniona pomoc w nabyciu praktycznych umiejętności jest miasteczko rowerowe. To nie tylko dobra zabawa, ale nauka przepisów i wyrabianie prawidłowych zachowań na drodze.


Porady

Rodzice często ze względów finansowych kupują dla swojego potomstwa większy rower, aby rosnący potomek mógł na nim dłużej jeździć. Jednak, aby dziecko mogło czerpać przyjemność z jazdy na rowerze, ważne jest, aby potrafiło bezpiecznie kierować rowerem. Dlatego ważne jest, aby rower miał odpowiedni rozmiar. Z reguły dzieci potrzebują od trzech do czterech rowerów, zanim będą wystarczająco duże na rower dla dorosłych.

Waga roweru również odgrywa ważną rolę. Nawet jeśli lżejsze rowery są droższe, ich zakup zwraca się w postaci większej przyjemności z jazdy, zważywszy na mniejszą wagę dziecka. Dla dziecka ważącego mniej niż 40 kilogramów, rower ważący 15 kilogramów będzie trudny do opanowania.

Aby maluchy chętnie nosiły swoje kaski, upewnij się, że im sie podobają.

Do ochrony przed otarciami podczas pierwszych, nieuniknionych upadków nadają się rękawice kolarskie i ewentualnie nakolanniki.

Dzieci powinny czerpać radość z jazdy na rowerze. Dlatego ważne jest, aby nie wywierać na nich presji podczas nauki jazdy, ani nie zmuszać ich do wyczerpujących przejażdżek. Jeśli więc Twoje dziecko czuje się na rowerze komfortowo i dobrze się na nim bawi, pozostanie mu wierne do końca życia i będziecie mogli razem wybrać się na wiele fajnych wycieczek.