Nie możesz zobaczyć bezpiecznego okna PayPal w Twojej przeglądarce?

Kliknij tutaj
Możesz otworzyć je ponownie i zakończyć swoje zamówienie.

Prosimy o chwilę cierpliwości. Twoje zamówienie jest przetwarzane.

Dlaczego warto wybrać rower z silnikiem?

 

Jesteś zmęczony i zestresowany jazdą autem po mieście? Dojazd rowerem do pracy nie jest rozwiązaniem w Twoim przypadku? Albo może masz kłopoty z dojściem do formy po urazie? Czerpiesz zabawę z szybkiej jazdy na rowerze? Posiadasz w takim razie wiele argumentów przemawiających za kupnem roweru elektrycznego. Umożliwiają one bowiem komfortowe przemieszczanie się, są tanie w utrzymaniu i zrównoważone względem środowiska. Szczególnie w ostatnich latach, rowery elektryczne stały się bardziej popularne w Niemczech i Holandii i coraz częściej wybierane jako alternatywa dla tradycyjnego roweru.Tendencja do kupowania rowerów elektrycznych rozprzestrzenia się w całej Europie i pojawia się coraz więcej producentów oraz modeli na rynku. Rower elektryczny umożliwia pokonywanie wielu kilometrów bez dodatkowego wysiłku dzięki wsparciu silnika, z którego można korzystać wedle uznania.

Co sprawia, że rowery elektryczne są tak popularne?

Rowery te, jak sama nazwa mówi, posiadają silniki elektryczne zasilane przez akumulator litowo-jonowy, a podczas jazdy sterowane za pomocą wyświetlacza na kierownicy. Maksymalna moc silnika wynosi 250 Watt przy maksymalnej prędkości 25km/h. Dzięki temu zachowują one nadal charakter roweru. Pomoc z silnika otrzymuje kierowca, ale tylko wtedy gdy jest on również aktywny i korzysta z pedałów. Silnik nie interweniuje podczas hamowania, jest on nawet automatycznie wyłączony. Niektóre rowery elektryczne mają do zaoferowania tryb początkowy, którego moc silnika pozwala na przyspieszenie do 6 km/h bez konieczności pedałowania. Jest to bardzo przydatne podczas wjazdu pod górę lub gdy koła są mocno obciążone. W idealnym rowerze elektrycznym nie odczuwamy że mamy dodatkowy silnik, a jedynie wrażenie lżejszego pedałowania.

Niektórzy producenci oferują oprócz rowery elektryczne o większej mocy silnika. Ważne jest, aby wiedzieć, że rowery elektryczne posiadające ponad 250 Watt i możliwość rozwinięcia prędkości do 25 km/h są prawnie uznane jako motocykle i wymagają zarówno tablic rejestracyjnych, jak i kasku oraz specjalnego ubezpieczenia. Ale nawet przy normalnych rowerach elektrycznych zalecane jest użycie zarówno kasku jak i dobrego oświetlenia oraz dzwonka.

 

 

Rodzaje silników jakie możemy znaleźć w rowerach elektrycznych?

Można wyróżnić trzy rodzaje systemów napędowych dla rowerów elektrycznych: Napęd na przednie koło, napęd na tylne koło, napęd cenralny.

Napęd na przednie koło bazuje na relatywnie prostej i atrakcyjnej cenowo zasadzie, a mianowicie nie wymaga żadnej konkretnej ramy rowerowej. Silnik umieszczony jest w wielkogabarytowej piaście, w środku przedniego koła. Zaletą jest to, że tego rodzaju napędy mogą być łączone ze wszystkimi obwodami i umożliwoa korzystanie z hamulców montowanych na kole. Ponieważ rozkład masy kół jest lekko przesunięty, może to spowodować mniejszą przyczepność tylnego koła. Należy również przestrzegać pewnych zasad przy demontażu przedniego koła, a mianowicie kabel biegnący od silnika do kierownicy musi być odłączony.

Napęd na tylne koło nawiązuje również do prostej i stosunkowo niedrogiej zasady, czyli do umieszczenia napędu w większej tylnej piaście. W tym przypadku rozkład masy kół jest przesunięty do tyłu. To pozytywnie wpływa na trakcję tylnego koła. Jednak połączenie napędu elektrycznego z układem napędowym roweru lub hamulcami, nie jest możliwy w tym przypadku. Również tutaj należy pamiętać o odłączeniu wszystkich przewodów podczas zdejmowania koła.

Napęd centralny opiera się na umieszczeniu silnika w centralnym punkcie, a dokładniej wbudowaniu go w korbę roweru. Centralne ułożenie napędu pozwala na równomierne rozłożenie środka ciężkości,a tym samym odciążenie kół. Ten rodzaj napędu używany jest do sportowych rowerów elektrycznych. Do zamontowania tego napędu potrzebna jest specjalna rama do rowerów elektrycznych, która została wyposażona w miejsce na silnik zamiast zwykłej korby i łożyska suportu.

Do każdego rodzaju napędu, dołączony jest wyświetlacz na kierownicę, dzięki któremu podczas jazdy rowerem można wybrać pomiędzy różnymi trybami pomocniczymi silnika. Ilość dostępnych trybów jest różna w zależności od modelu silnika. Oczywiście jazda rowerem elektrycznym bez konieczności używania silnika jest również możliwa. Można po prostu wyłączyć wspomaganie.

Z jaką częstotliwością muszę ładować rower elektryczny?

Błędem jest zakładanie że bateria naładuje się sama podczas jazdy rowerem. To nie działa w ten sposób. Dobrą wiadomością jest jednak to, że obecne baterie rowerów elektrycznych są bardzo wytrzymałe i można je bardzo łatwo naładować wkładając do zwykłego gniazdka zwykłego gniazdka. Można naładować baterię pozostawiając ją na rowerze lub za pomocą kilku prostych ruchów wyciągnąć ją. Sam proces ładowania nie różni się zbytnio od ładowania telefonu komórkowego. Trwa w zależności od rodzaju akumulatora od 2,5 i 5 godzin do pełnego naładowania, a nowoczesne modele litowo-jonowe pozwalają na 1000 cykli ładowania.

Litowo-jonowe akumulatory są zdecydowanie najbardziej popularnymi modelami. Są one lekkie i produkowane w różnych formach. Są idealne do rowerów elektrycznych, w których potrzebne jest smukłe, lekkie i dobrze integrujące się z pojazdem źródło zasilania.

Na jakie cechy należy zwracać uwagę podczas wyboru rowera elektrycznego?

Rowery elektryczne są nieco cięższe aniżeli ich odpowiedniki bez silników. Pozwalają tym samym na osiągnięcie większej prędkości. Kupujący powinien zatem zwrócić uwagę na kilka aspektów decydując się na zakup tego roweru. Ważne jest, aby mieć dwa sprawnie działające hamulce. Wielu producentów rowerów elektrycznych korzysta z mocnych hamulców tarczowych. Również wykorzystywane są hamulce na felgach, wówczas albo hamulce hydrauliczne albo hamulce typu V-brake powinny mieć dużą siłę hamowania.

Zaleca się, aby rower elektryczny postawić na trochę szerszych oponach renomowanych producentów, w celu poprawienia komfortu jazdy i ochrony przed przebiciem przy wyższych prędkościach. Wielu producentów uważa, że do elektrycznych rowerów trekkingowych lub miejskich wystarczą opony o szerokości 40mm. Do pozostałych rowerów elektrycznych również powinny być stosowane dość szerokie opony.

Amortyzacja na widelcu, tylnym kole albo sztycy jest również możliwa dla rowerów elektrycznych. Dodatkowy komfort jazdy zapewnia większa stabilność jazdy na nierównej drodze, oraz wbudowane zasilanie. Dodatkowa moc silnika rekompensuje niewielki dodatkowy ciężar

Warianty rowerów elektrycznych

Rowery elektryczne dotyczą głównie napędy elektrycznego rowerów. Podobnie jak w przypadku rowerów bez dodatkowego napędu, rowery elektryczne mają różne warianty w zależności od zastosowania. Można wybrać spośród następujących modeli:

Rower elektryczny miejski

Wygodne i dobrze wyposażone rowery, są idealne do przemieszczania się po mieście i pozwolą oswoić się z tego typu rowerem. Wyposażone w nowoczesny napęd elektryczny, nadal przypominają klasyczne rowery miejskie, jednak są idealne również do krótkich wycieczek poza miasto. Świetnie wyposażone rowery elektryczne miejskie, pozwialają z łatwością pokonać średnie dystanse do pracy.

Rower elektryczny crossowy

Może być używany zarówno jako rower sportowy, jak i do codziennego użytku. Jadąc w lekko pochylonej pozycji siedzącej z dużą ilością biegów, jesteśmy przygotowani do jazdy po mieście oraz poza nim. Koła roweru elektrycznego crossowego są przystosowane do pokonywania długich dystansów lub do sportowej wycieczki wyłącznie dla przyjemności. Na smukłych 28 calowych kołach, z dodatkowym napędem można jeździć na drogach utwardzonych oraz nieutwardzonych.

Rower elektryczny trekkingowy

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych rowerów trekkingowych, rowerzysta może spodziewać się szeregu udogodnień, takich jak oświetlenie, przerzutki tylne, błotniki oraz regulowana sztyca. W przypadku nowoczesnych rowerów elektrycznych trekkingowych żadna wycieczka nie wydaje się za trudna. Kompaktowy i dobrze zintegrowany napęd pomaga podczas jazdy dokładnie tyle ile jest potrzebne w danej sytuacji, pozostawiając przy tym uczucie normalnej jazdy rowerem.

Rower elektryczny górski

Rower górski z wbudowanym napędem pozwala doświadczyć zupełnie nowej jazdy na rowerze. W przypadku gdy trasy były wcześniej odległe i trudno dostępne, dzięki temu rowerowi elektrycznemu staną się osiągalne, a tym samym pozwoli to na osiąganie coraz lepszych wyników i odkrywanie nowych tras rowerowych. Rowery elektryczne górskie posiadają wiele zalet. Wystarczy dodać do nich oświetlenie i błotniki, aby móc używać ich jako przyjemnego i przyjaznego środowisku środka transportu.


Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszymi ekspertami: Pon. - Pt.: 10 - 17
22 481 05 01
Newsletter
Zapisz się w celu otrzymania 50 zł zniżki na zakupy,
kodów rabatowych i spersonalizowanych zniżek.4
Zadowoleni klienci
Z chęcią podzielimy się z Tobą naszym doświadczeniem.
Wyślij do nas wiadomość tutaj.