Bikester - sklep rowerowy online
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6
Rowery szosowe
Rowery szosowe – długie trasy i radość z prędkości
Ponad stuletnia historia sportów rowerowych to nie fikcja, a fascynacja rowerami szosowymi trwa nieprzerwanie. Wąskie ogumienie jest cechą charakterystyczną tych modeli, a każde pojedyncze naciśnięcie na pedały przekłada się w ich wypadku bezpośrednio na zwiększenie prędkości. Ze względu na swój sportowy charakter rowery te stanowią pierwszy wybór wśród amatorów sportów kolarskich, którzy na dystansie wielu kilometrów mierzą się w pochylonej pozycji z wiatrem, pokonują górskie przełęcze i czerpią czystą przyjemność z prędkości rozwijanych na krętych drogach wiodących w dół. W zależności od preferencji można dziś wybierać między klasycznym rowerem szosowym, uznanym modelem roweru długodystansowego lub aero, egzotycznie wyglądającym rowerem triathlonowym czy też przełajowym lub szutrowym, które nadają się także do jazdy w terenie.

Rowery szosowe

1 Artykuł
Filtr
Resetuj

Cena

do
Sortuj
Najbardziej popularne Aktualności Najlepsza ocena Najwyższe ceny Najniższe ceny Najwyższy rabat
Filtr
Sortuj
Najbardziej popularne Aktualności Najlepsza ocena Najwyższe ceny Najniższe ceny Najwyższy rabat
Cube Aerium C:68 SL High, czarny
Cube Aerium C:68 SL High, czarny
Cube
Aerium C:68 SL High, czarny
30.999,00 zł
  • Warianty: L | 58,8cm (28")
SALE

Rower szosowy – najlepsze modele do wyścigów

Sklep Bikester.pl jest miejscem, w którym fani jednośladów mogą znaleźć nie tylko doskonałe rowery, ale i niezbędne wyposażenie, dzięki któremu każda wyprawa na rower nabierze smaku i dostarczy jeszcze więcej emocji.

Aerodynamiczny i szybki – rower szosowy

Wśród rowerów istotną kategorię stanowią rowery szosowe, które są wykorzystywane przede wszystkim w wyścigach. Ich przeznaczenie jest głównym czynnikiem, determinującym cechy budowy takich rowerów, wyposażenie i kształt. Rosnąca popularność tego modelu wiąże się ze wzrostem popularności samej dyscypliny sportowej oraz zwiększoną dostępnością rowerów wyścigowych w sklepach.

Kolarstwo szosowe uprawiają zarówno profesjonalni kolarze, jak i amatorzy, a dzięki coraz łatwiejszemu dostępowi do profesjonalnych produktów, niewprawne oko nie odróżni amatora od profesjonalisty, ponieważ obie grupy mogą posługiwać się tak podobnym sprzętem, że aby wskazać różnice, samemu trzeba być profesjonalistą.

Rower szosowy wyróżnia się spośród innych modeli specyficznym kształtem oraz odpowiednimi uwarunkowaniami dotyczącymi poszczególnych elementów jego wyposażenia. Warto przyjrzeć się im po kolei:

Kierownica

W rowerach szosowych kierownica jest w charakterystyczny sposób zagięta, znajduje się także niżej niż siodełko. Zapewnia to możliwość przyjęcia aerodynamicznej pozycji, ponieważ w kolarstwie szosowym liczy się przede wszystkim czas przejazdu trasy. Im mniejszy stawia się opór, tym szybciej można jechać. Kierownice w rowerach szosowych są także krótsze niż te spotykane w rowerach górskich czy miejskich.

Rama

Zdecydowanie jeden z ważniejszych komponentów roweru. Ponieważ w dyscyplinie, jaką jest kolarstwo szosowe, liczy się przede wszystkim szybkość, istotne jest także zapewnienie rowerzyście możliwości wydajnego pedałowania, a jednocześnie wygody. Dlatego rama musi być dobrze dobrana, tak by dłuższa jazda nie powodowała dyskomfortu czy nawet obciążeń mięśni i ścięgien.

Wymiary ramy nie mogą być przypadkowe. UCI, czyli Międzynarodowa Unia Kolarska, reguluje wymiary ram klasycznych, stosowanych w zawodach rozgrywanych na drogach publicznych. Ściśle określone są wymiary minimalne i maksymalne zarówno trójkąta głównego ramy, jak i trójkąta tylnego oraz przednich widełek.

Ramę dobiera się najczęściej do długości nóg i wzrostu rowerzysty – są to z reguły ramy dłuższe niż te, które stosuje się w rowerach górskich czy trekkingowych. Chodzi o zwiększenie odległości kierownicy od siodełka – przy większym pochyleniu ciała w stronę kierownicy i podłoża możliwe jest bardziej wydajne pedałowanie.

Innym sposobem sprawdzenia długości ramy jest ocena linii kierownica-piasta. Należy przyjąć podstawową pozycję na rowerze, ułożyć dłonie na chwytach, ustawić odpowiednią wysokość siodła i sprawdzić, czy linia kierownicy pokrywa się z piastą przedniego koła. Jeśli tak, rama ma dobrą długość, jeśli nie – rower jest za długi (piasta jest przed kierownicą) lub za krótki (piasta jest za kierownicą).

Koła i opony

To one niosą rowerzystę, muszą więc zapewniać mu stabilną jazdę, odpowiednią szybkość, ale i przyczepność. W rowerach szosowych zawsze montowane są koła o rozmiarze 28 cali. Taka wielkość zapewnia mniejszy kąt natarcia, umożliwiający łatwiejsze pokonywanie przeszkód, a także lepsze przyspieszenie i osiąganie dużych prędkości. Koła powinny być bardzo lekkie, tak jak opony. Opony w rowerach szosowych są z reguły bardzo wąskie, o gładkim bieżniku. Takie parametry zapewniają mniejszy opór toczenia, co przekłada się na rozwijaną prędkość i przyspieszenie. Ich wadą jest nieco mniejsza zwrotność, zwłaszcza przy tak dużych kołach, a także podatność na poślizgi na mokrej nawierzchni.

Napęd – przez wiele lat UCI dopuszczała w szosówkach maksymalnie 10 przełożeń, obecnie spotyka się nawet po 22 przełożenia. Jednak im więcej zębatek i im więcej zębów ma kaseta, tym cięższa jest całość. Dlatego profesjonalni kolarze wybierają rowery o dobrym napędzie, jednak rzadko kosztem większej wagi.

Zgodnie z wytycznymi UCI waga roweru szosowego nie może być niższa niż 6,8 kg.

Jak dobrać mechanizm korbowy? Istotny jest dobór ilości zębów, które mają tarcze w mechanizmie korbowym. Obecnie wybiera się głównie mechanizmy z dwoma tarczami, korby trzyrzędowe są cięższe i stosowane raczej w amatorskich rowerach.

Ilość zębów na tarczy Warunki jazdy
53 – duża tarcza, 39 – mała tarcza Płaski teren, szybka jazda
50 – duża tarcza, 34 – mała tarcza Górzysty teren, szybka jazda lub początkujący

Pedały

Początkujący rowerzyści mogą się zdziwić, ale rower szosowy kupuje się… bez pedałów. Dzięki temu każdy może dopasować takie pedały, jakie będą dla niego w danym momencie najwygodniejsze. Osoby początkujące wybiorą pewnie pedały platformowe, jednak bardziej doświadczeni rowerzyści, zajmujący się kolarstwem z profesjonalnym zacięciem, wybierają pedały zatrzaskowe, zapewniające doskonałe trzymanie stopy oraz umożliwiające bardziej wydajne pedałowanie przy jednoczesnym naciskaniu pedałów i wyciąganiu ich do góry.

Rodzaje rowerów szosowych w sklepie Bikester.pl

W obrębie jednej kategorii rowerów można znaleźć wiele podkategorii, dostosowanych do konkretnych warunków czy nastawionych na osiągi. Sklep Bikester.pl przygotowuje rowery szosowe w różnych modelach.

Oprócz klasycznego roweru szosowego, proponujemy naszym klientom również rowery Gravel, zwane potocznie gravelówkami. Są to rowery szosowe, które mają nieco odmienne właściwości – dzięki temu można je wygodnie i stabilnie prowadzić także po drogach innego rodzaju, w tym przypadku – po żwirze. Różnica polega przede wszystkim na nieco innych kątach w proporcjach ramy, a także na zastosowaniu nieco szerszych opon, od 28 mm szerokości i więcej. Jazdę w trudniejszym terenie ułatwia również nieco szersza kierownica, a także mocniejsze, niezawodne hamulce tarczowe.

Standardowy rower szosowy ma oponę szerokości 23 mm – to kompromis między przyczepnością, a większym przyspieszeniem, jakie zapewnia węższa opona.

Inną odmianą roweru szosowego jest cyclocross – dyscyplina o tej samej nazwie podobna jest do jazdy MTB, jednak trasy są prostsze. Rowerzyści muszą za to zmierzyć się z przeszkodami takimi jak schody i progi, które trzeba pokonać pieszo, czy zmienna pogoda – błoto, śnieg lub piach stanowią znaczące utrudnienie, dlatego rowery oprócz tego, że są lekkie i nie mają amortyzatorów, muszą jednak nadawać się do trudniejszych warunków. Gwarantują to między innymi inne opony – muszą mieć grubszy bieżnik i większą szerokość (do 33 mm). Nieco większa odległość między kołami zapewnia lepszą stabilność w czasie jazdy, a hamulce tarczowe większą precyzję i bezpieczeństwo.

W ofercie wielu producentów można spotkać także rowery szosowe damskie, występujące w osobnej kategorii. Ze względu na odmienną budowę ciała kobiet i mężczyzn rowery uwzględniające różnice płci mogą pozwolić na lepsza wydajność pedałowania czy zachowanie aerodynamicznej sylwetki przy jednoczesnym komforcie.

Sklep Bikester.pl oferuje również doskonałe rowery do triathlonu, a także rozmaite akcesoria. Znajdziesz tu zarówno tanie rowery szosowe, które doskonale sprawdza się jako sprzęt dla początkujących, jak i doskonale wyposażone profesjonalne rowery na wyścigi. Nasze rowery szosowe damskie to gwarancja komfortu dla każdej cyklistki.