Bikester - sklep rowerowy online
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6
Rowery górskie
Rowery trekkingowe – gotowe w trasę
Każdy, kto chciałby pokonywać długie dystanse w komfortowych warunkach i mieć możliwość zabrania z sobą bagażu, ten powinien zawęzić wybór do uznanych modeli rowerów trekkingowych. Skonstruowane pod kątem dodatkowego obciążenia rowery pozwalają na wygodną i łatwą w sterowaniu jazdę przez wiele godzin, bez zsiadania z siodełka. Podobnie bezproblemowe i odpowiednie do przeznaczenia powinno być wyposażenie. Wysokiej klasy siodełko, ergonomiczne chwyty i lekko toczące się opony stanowią o jakości sprzętu. Zamontowana na stałe instalacja oświetleniowa z dynamem w piaście oraz solidny bagażnik na sakwy to także elementy, bez których nie można się obejść. W kwestii napędu producenci stawiają najczęściej na wielostopniową przekładnię łańcuchową, co pozwala na równie bezproblemowe zmierzenie się z długim podjazdem co z odcinkami w płaskim terenie. Właściwie dobrany rower trekkingowy sprawia, że wyprawa staje się czystą przyjemnością.

Rowery trekkingowe

0 Artykuł
Niestety ta lista nie zawiera żadnych produktów

Najlepsze modele rowerów trekkingowych do turystyki rowerowej

Rower powinno się dopasować do uprawianego stylu jazdy. Obecnie rozwój kolarstwa postępuje na tyle szybko, że w ofercie znanych firm znajdziemy modele dedykowane konkretnym dziedzinom sportu. Jednym z takich stylów jazdy, uprawianym amatorsko i profesjonalnie przez rozmaite osoby, jest turystyka rowerowa. Zależnie od poziomu kondycji i tego, czy zwiedzanie i ten typ kolarstwa nam odpowiadają, na rowerach trekkingowych możemy pokonywać wiele setek kilometrów z dużym obciążeniem. Warto pamiętać, że turystyka wiąże się z innymi wymaganiami niż typowe kolarstwo, dlatego rowery trekkingowe są budowane z innych elementów, które pozwolą na długą jazdę bez awarii.

Kolarstwo trekkingowe to taki rodzaj sportu, który jest nastawiony nie na szybkość ani wytrzymałość, a na długość przejechanego dystansu. Wszystko zależy od upodobań kolarza, bowiem można wybierać się na krótkie wycieczki w odległości kilkudziesięciu kilometrów od miejsca zamieszkania, ale rowery trekkingowe nadają się także na wielotygodniowe wyprawy po kontynencie. Zależnie od tego jaki rodzaj turystyki uprawiamy należy zakupić odmienny rower, dopasowany do swoich potrzeb. Obecnie w sklepach rowerowych znajdziemy rowery trekkingowe damskie i rowery trekkingowe męskie – producenci wychodząc naprzeciw potrzebom każdego klienta, starają się dopasować modele rowerów do potrzeb nawet najbardziej wymagających kolarzy.

Jak wygląda rower trekkingowy?

Rower trekkingowy jest specjalnym modelem roweru, który musi być tak zbudowany, aby znosić duże obciążenia. Dodatkowo ze względu na względu na specyfikę jazdy w terenie rower powinien być dobrze wyposażony. Większość najpotrzebniejszych elementów montowana jest fabrycznie – rowery trekkingowe mają bagażniki, lampki, nóżki, obowiązkowo błotniki. Fabrycznie zamontowane elementy są zwykle trwałe i solidne, znoszą dobrze trudy podróży.

Jakie są najważniejsze elementy rowerów trekkingowych? Rowery tego typu mają odmienne parametry, które są profilowane w taki sposób, aby zapewnić trwałość i solidność pojazdu.

  • Rama – wykonywana z różnych materiałów: włókna węglowego, stali. Obecnie najczęściej spotykana jest? aluminiowa. Rama roweru trekkingowego powinna być wytrzymała ze względu na fakt, że turystyka rowerowa jest dość wymagająca i wielu kolarzy przez większość czasu podróżuje po nieuczęszczanych drogach, czasem nie mając możliwości skorzystania z profesjonalnych serwisów rowerowych. Rama w rowerach trekkingowych ma klasyczny kształt, jej geometria jest tak wyważona, by umożliwić przybranie wygodniejszej pozycji niż na typowym góralu czy szosówce – jazda na tych rowerach jest przecież nastawiona na bardzo długie trasy, komfort rowerzysty jest zatem bardzo istotny.
  • Opony – w rowerach trekkingowych montowane są wąskie opony (szersze niż w szosówkach, ale węższe niż w góralach), które umożliwiają stosunkowo szybką jazdę po asfalcie, ale zapewnią dostateczną przyczepność na drogach szutrowych. Opony muszą być grube, aby bez problemów znosić obciążenia rzędu 20-30 kg samego roweru z osprzętem. Najczęściej w rowerach trekkingowych spotykamy się z oponami o średnim bieżniku.
  • Koła – najczęściej spotyka się koła o średnicy 28 cali, rzadziej stosuje się koła 26-calowe. Większy rozmiar koła zapewnia możliwość stosunkowo szybkiej jazdy i jednocześnie dość wygodne manewrowanie – mniejszy kąt natarcia pozwala na wygodniejsze pokonywanie przeszkód.
  • Amortyzatory – w rowerach tego typu zwykle montowane są amortyzatory, ze względu na jazdę po drogach szutrowych jest to komfortowe rozwiązanie, jednak zwiększa wagę roweru. Montowane w trekkingach amortyzatory mają zwykle skok 50-65 mm. Sztywny widelec utrudnia jazdę w górskim terenach, jednak w najdroższych modelach trekkingowych spotykamy się z takim rozwiązaniem, jest ono dobre dla osób wybierających utwardzone trasy.
  • Korba – najczęściej montuje się korbę umożliwiającą twarde przełożenia. Będą to zwykle wartości: 48-36-26.
  • Hamulce – możemy się spotkać zarówno z hamulcami V-brake, które są stosunkowo mocne i łatwe w naprawie, jak i hamulcami tarczowymi, które choć trudniejsze w samodzielnej naprawie są bezawaryjne przez wiele kilometrów. Warto zastanowić się, jakie trasy zamierzamy pokonywać – w wypadku tych bardziej wymagających (błoto, kamienie) warto wybrać hamulce tarczowe ze względu na ich większą odporność na jazdę w takich warunkach.
  • Siodełko – w rowerach dostosowanych do długiej jazdy spotkamy wygodniejsze siodełka niż te typowo sportowe. Powinny one być na tyle duże, by zapewnić wygodną jazdę przez wiele kilometrów i na tyle małe, aby nie powodować oparzeń i otarć na pośladkach.
Na Bikester.pl znajdziesz duży wybór rowerów trekkingowych dla kobiet i mężczyzn. Sprawdź nasze modele.

Jak wybrać najlepszy model roweru trekkingowego?

Przed zakupem warto ustalić jakie parametry roweru są dla nas odpowiednie. Aby poznać odpowiedź na to pytanie musimy jednoznacznie znać nasze potrzeby jeżeli chodzi o wymagania jakie stawiają przed nami planowane trasy. Im trasa dłuższa i dalsza (szczególnie trasy poza Europę), tym wymaga lepszego przygotowania. Podczas wielodniowych, a często nawet kilkutygodniowych wycieczek nie mamy kontaktu z miastami czy osadami ludzkimi, które w razie czego zapewnią nam dostęp do części naprawczych dla roweru. Kierując się tym wskazaniem warto pamiętać o tym, aby na długą i wymagającą trasą mieć dobrze przygotowany rower. Powinien być on zmontowany z solidnych części, które pozwolą na bezawaryjne przejechanie wielu kilometrów: niezbędna jest zatem solidna, wytrzymała rama, dobre, odporne na różne warunki atmosferyczne hamulce i oczywiście dodatkowy osprzęt ułatwiający jazdę (bagażnik, lampki itd.). Obecnie wielu producentów rowerów trekkingowych wychodząc naprzeciw potrzebom klientów proponuje możliwość wyboru dobrego roweru już z całym niezbędnym osprzętem. Warto przyjrzeć się takim modelom i wybrać ten, który spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Modele trekkingowe dla kobiet i mężczyzn

Damskie rowery trekkingowe wyróżnia odmienna geometria ramy dopasowana do anatomii kobiety – kobiety mają zwykle dłuższe ręce i krótsze nogi od mężczyzn, dlatego ciężar ciała jest rozkładany w inny sposób. Bardzo często w modelach trekkingowych znajdziemy obniżoną górną rurę, taka budowa ramy ułatwia wsiadanie na rower – komfort jazdy stanowi istotny parametr ze względu na długie trasy jakie pokonuje kolarz podczas wyprawy turystycznej.

Rowery trekkingowe męskie odróżnia kształt i geometria ramy, wielkości ram oraz – widoczne na pierwszy rzut oka – kolory. Męskie rowery zwykle dostępne są w odważniejszych, mocnych kolorach, zaś damskie rowery trekkingowe najcześciej malowane są na delikatne, pastelowe odcienie, które jednoznacznie w kulturze są kojarzone z kobiecością. Warto przejrzeć jakie propozycje kolorystyczne proponują nam producenci najbardziej znanych marek.

W sklepie Bikester.pl znajdziesz wiele modeli rowerów trekkingowych dopasowanych do potrzeb najbardziej wymagającej turystyki rowerowej. Proponujemy nie tylko damskie i męskie rowery trekkingowe, ale i możliwość zakupu poszczególnych części rowerowych, odzieży rowerowej, a także elektryczne rowery trekkingowe. Na naszej stronie masz możliwość nabycia najlepszych produktów od cenionych producentów: Cross, Cube, czy Ghost.