Bikester - sklep rowerowy online
Wyprzedaż zapasów - rabaty do 80%1
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6
Rowery triathlonowe
Rowery triathlonowe – walka z czasem
Na odcinkach triathlonowych i na czas sportowiec jest sam odpowiedzialny za tempo, a gdy zegar nieubłaganie tyka, wiatr staje się najgorszym wrogiem. Producenci rowerów szosowych znaleźli na taką sytuację bezkompromisowe rozwiązanie specjalistyczne. Dzięki dużej różnicy poziomów między kierownicą a siodełkiem oraz kierownicy triathlonowej wyciągniętej płasko do przodu, kierujący rowerem przyjmuje pozycję siedzącą optymalną pod względem aerodynamicznym i bardzo sportową. W połączeniu z bardzo ostrym kątem siedzenia każdy pojedynczy nacisk na pedały przetwarzany jest bezpośrednio w energię napędzającą jednoślad. Aerodynamika w rowerach triathlonowych jest najważniejszym aspektem również w przypadku ramy, widelca i kół. Dlatego też większość producentów wybiera karbon jako materiał na ramę, bowiem stosując go można najlepiej wykonać opływowe kształty, bez kompromisów kosztem sztywności i masy.

Rowery triathlonowe

1 Artykuł
Filtr
Resetuj

Cena

do
Sortuj
Najbardziej popularne Aktualności Najlepsza ocena Najwyższe ceny Najniższe ceny Najwyższy rabat
Filtr
Sortuj
Najbardziej popularne Aktualności Najlepsza ocena Najwyższe ceny Najniższe ceny Najwyższy rabat
Cube Aerium C:68 SL Low, czarny
Cube Aerium C:68 SL Low, czarny
Cube
Aerium C:68 SL Low, czarny
MSRP 30.999,00 zł 27.999,00 zł
  • Warianty: M | 56,6cm (28")
SALE

Rowery triathlonowe - geometria, aerodynamika, płynność jazdy!

Triathlon jest wymagającą dyscypliną sportową niezależnie od tego, w której z trzech konkurencji czujesz się najlepiej. Połączenie pływania, biegu i kolarstwa wymaga niezwykłej wytrwałości, kondycji i samozaparcia, przez co znacznie mniejsze znaczenie odgrywa tu sam wybór sprzętu. Jedyną konkurencją w obrębie triathlonu, w której sprzęt może odgrywać istotną rolę jest właśnie kolarstwo. Odpowiednio przygotowane rowery triathlonowe, choć bazują na geometrii roweru szosowego, w praktyce są skonstruowane tak, by w stu procentach wpasowywały się w dynamikę i wymagania wyścigów triathlonowych. Czym różnią się od klasycznej kolarzówki i jak wybrać rower triathlonowy dla początkujących?

Rowery triathlonowe – nowy wariant kolarzówki

Rowery do triathlonu są bez wątpienia jedną z najbardziej specyficznych kategorii pośród wszystkich rowerów szosowych dostępnych obecnie na rynku. Ze względu na to, że kolarskie trasy triathlonowe odbywają się w większości na szosie, producenci mogli skorzystać tu ze znanej sobie geometrii i jednocześnie ulepszyć ją tak, by spełniała najwyższe wymagania doświadczonych triathlonistów. Dobry rower do triathlonu ma podczas wyścigu osiągnąć już na starcie maksymalnie wysoką prędkość i być w stanie utrzymać ją jak najdłużej. Mniejsze znaczenie będzie tu więc miała sama waga roweru, a większe jego aerodynamika – opory powietrza na rowerze do triathlonu powinny właściwie zniknąć.

Jednym z pierwszych udoskonaleń, jakie wprowadzono w rowerach triathlonowych była przystosowana do specyfiki zawodów kierownica zmuszająca do niemalże całkowicie leżącej pozycji kolarza. Różnica pomiędzy wysokością siodełka a kierownicy jest tu bardzo znacząca, szczególnie gdy wybieramy rowery typowo triathlonowe, a nie szosówki z możliwością przystosowania do triathlonu. W efekcie rower triathlonowy nie spisze się najlepiej w szosowych trasach górskich czy na nieco bardziej dziurawej drodze, z którą wbrew pozorom klasyczne kolarzówki radzą sobie dość dobrze. Pełna płynność jazdy i aerodynamika są w triathlonie na wagę złota.

Najciekawsze cechy rowerów triathlonowych

Już pierwsze spojrzenie w stronę geometrii i budowy roweru triathlonowego pozwala zauważyć wiele różnic pomiędzy specjalistycznymi rowerami triathlonowymi a klasycznymi szosami. Oprócz wspomnianej różnicy poziomów pomiędzy kierownicą a siodełkiem uwagę zwraca między innymi sama rama, która wydaje się masywniejsza i nieco bardziej toporna. Efekt ten nie jest przypadkowy – tak wyrzeźbiona rama zwiększa nieco masę roweru, ale znacząco poprawia jego aerodynamikę i płynność przedzierania się przez wiatr, co przy nabieraniu prędkości już na początku trasy jest bardzo istotne. Tradycyjne kolarzówki konstruowane są raczej na długie dystanse, podczas gdy rowery triathlonowe to w pewnym sensie rowery sprinterskie – każda sekunda stracona na trasie zaważy na wyniku całego wyścigu. 

W kwestii stosowanych przez producentów materiałów, rowery triathlonowe nie różnią się zbyt mocno od swoich szosowych odpowiedników – te z najwyższej półki to konstrukcje całkowicie carbonowe, z optymalnie zaprojektowanymi widelcami czy kołami z wyższym stożkiem obręczy gwarantującym jeszcze lepszą aerodynamikę jazdy. Nawet z pozoru niepasujące dodatki w postaci wzmocnień ramy mają tu swoje miejsce – każdy element roweru triathlonowego ma wpływać na tempo, w jakim może się poruszać.

Rower do triathlonu dla początkujących – co wybrać?

Jeśli triathlon nie jest dla Ciebie jedyną dyscypliną, a na rower szosowy wsiadasz dość regularnie, dobrym pomysłem będzie zakup roweru szosowego z nieco lepszą aerodynamiką umożliwiającą efektywny trening triathlonowy a nawet udział w zawodach. Jeśli chcesz jednak skupić się wyłącznie na triathlonie, dostępne w ofercie Bikester.pl modele Orbea i Cube doskonale sprawdzą się zarówno na samodzielnych treningach, jak i w pierwszych i kolejnych zawodach.