Bikester - sklep rowerowy online
Wyprzedaż zapasów - rabaty do 80%1
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6
Rowery triathlonowe
Rowery triathlonowe – walka z czasem
Na odcinkach triathlonowych i na czas sportowiec jest sam odpowiedzialny za tempo, a gdy zegar nieubłaganie tyka, wiatr staje się najgorszym wrogiem. Producenci rowerów szosowych znaleźli na taką sytuację bezkompromisowe rozwiązanie specjalistyczne. Dzięki dużej różnicy poziomów między kierownicą a siodełkiem oraz kierownicy triathlonowej wyciągniętej płasko do przodu, kierujący rowerem przyjmuje pozycję siedzącą optymalną pod względem aerodynamicznym i bardzo sportową. W połączeniu z bardzo ostrym kątem siedzenia każdy pojedynczy nacisk na pedały przetwarzany jest bezpośrednio w energię napędzającą jednoślad. Aerodynamika w rowerach triathlonowych jest najważniejszym aspektem również w przypadku ramy, widelca i kół. Dlatego też większość producentów wybiera karbon jako materiał na ramę, bowiem stosując go można najlepiej wykonać opływowe kształty, bez kompromisów kosztem sztywności i masy.

Rowery triathlonowe

1 Artykuł
Filtr
Resetuj

Cena

do
Sortuj
Najbardziej popularne Aktualności Najlepsza ocena Najwyższe ceny Najniższe ceny Najwyższy rabat
Filtr
Sortuj
Najbardziej popularne Aktualności Najlepsza ocena Najwyższe ceny Najniższe ceny Najwyższy rabat
Cube Aerium C:68 SL Low, czarny
Cube Aerium C:68 SL Low, czarny
Cube
Aerium C:68 SL Low, czarny
MSRP 30.999,00 zł 27.999,00 zł
  • Warianty: M | 56,6cm (28")
SALE

Rowery triathlonowe – niezbędny sprzęt każdego triathlonisty

Triathlon jest dyscypliną łączącą w sobie kilka sportów. Aby być sprawnym triathlonistą, trzeba być dobrym pływakiem, kolarzem i biegaczem (kolejność zgodna z obowiązującą na zawodach). Zwycięzcą całego turnieju zostaje osoba, która pierwsza dobiegnie do mety, a zatem liczy się także sprawne przebieranie się i zmiana sprzętu. O ile w pływaniu i bieganiu dodatkowy sprzęt tylko w niewielkim stopniu wpływa na naszą prędkość czy bezpieczeństwo, o tyle w kolarstwie odgrywa on istotną rolę. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że dla osób zawodowo biorących udział w triathlonie rower ma ogromne znaczenie – stanowi w dużej mierze o tym, z jaką szybkością uda się zawodnikowi pokonać wyznaczoną trasę. Jeżeli ten sport interesuje nas „na poważnie”, to konieczne jest wyposażenie się w specjalny rower triathlonowy.

Rower triathlonowy

Historia sportu

Triathlon został po raz pierwszy rozegrany w roku 1974 w San Diego w Stanach Zjednoczonych. Te zawody przeprowadzono na dystansach 500 jardów pływania, 5 mil jazdy rowerem i 6 mil biegu. Triathlon jako dyscyplina olimpijska wszedł do rozgrywek w 2000 roku, wtedy ustalono odmienne, obecnie już obowiązujące dystanse.

Obecnie triathlon stał się na tyle popularnym sportem, że wprowadzonych zostało wiele różnych dystansów. Do najpopularniejszych można zaliczyć:

  • Sprinterski – 0,75 km pływania, 20 km jazdy rowerem i 5 km biegu,
  • Olimpijski - 1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu,
  • International Triathlon Union (ITU) - 4 km pływania, 130 jazdy rowerem, 30 km biegu,
  • Ironman – 3,8 km pływania, 180 km jazdy rowerem, 21 km biegu.

Obecnie możemy się spotkać z wieloma długościami tras, które pozwalają osobom o różnych preferencjach brać udział w zawodach.

Jak rozpoznać rower do triathlonu?

Kolarstwo w triathlonie to sport indywidualny, ukierunkowany na prędkość. Z tego powodu rowery triatlonowe powinny wyróżniać się niewielką wagą. Dodatkowo ze względu na teren w jakim odbywają się trasy - rowery do triathlonu są typem roweru szosowego, zwykle wyposażonego w wygodną lemondkę i wyróżniają się odmienną od standardowego szosowego roweru ramą – takie rozwiązanie pozwala na zajęcie wygodnej pozycji za kierownicą i na szybką jazdę, ale bardziej komfortową niż na standardowym rowerze szosowym.

Przy zakupie roweru do triathlonu warto skupić się na jego ramie, powinna być solidnie wykonana i umożliwić przyjęcie takiej pozycji, która zapewni niskie opory powietrza i co za tym idzie pozwoli na szybką jazdę. Jeżeli przymierzamy się do zakupu pierwszego w życiu roweru triathlonowego warto skorzystać z porad jakich mogą udzielić nam specjaliści w zakresie tego rodzaju kolarstwa.

W sklepie Bikester.pl znajdziesz szeroki wybór rowerów triathlonowych dopasowanych do różnych tras i rozmaitych preferencji indywidualnych osób. Jeśli jesteś zainteresowany, to zapraszamy do sprawdzenia proponowanych przez nas rowerów.

Budowa roweru

Jak zostało wspomniane, rowery do triathlonu wyróżnia ich nietypowy kształt – zwykle w rowerach tego typu rama zbudowana jest w taki sposób, aby kierownica znajdowała się niżej niż siodełko. Dzięki temu rowerzysta w wygodny sposób może przybrać zgiętą pozycję, która umożliwia niewielkie opory powietrza i szybką jazdę. Ze względu na sposób jazdy w triathlonie – mocno pochylone plecy i oparcie przedramion na lemondce – konieczne jest wybranie takiego roweru, który pozwoli na szybką, ale i stosunkowo komfortową jazdę. Po przejechaniu wyznaczonego dystansu na rowerze, osobę biorącą udział w triathlonie czeka jeszcze dystans biegowy, a zatem rower triathlonowy nie może być maksymalnie ukierunkowany na szybkiej jeździe, powinien brać pod uwagę wygodę kolarza. Rowery triathlonowe umożliwiają przybranie wygodniejszej pozycji niż te typowo szosowe.

Cervelo P2 Rower triathlonowy

Podczas zakupu roweru koniecznie powinniśmy wybrać taki, który pozwoli na przybranie wygodnej pozycji – jest to powiązane także z usadowieniem się na siodełku. Nieodpowiedniej długości rama może spowodować, że będziemy zmuszeni siedzieć na samym czubku siodełka, co przełoży się na bardzo niewygodną jazdę.

Rowery triathlonowe mają manetki przekładni umiejscowione w takim miejscu, aby nie było konieczności zmiany pozycji, gdy zależy nam na przełożeniu przerzutek. Wpływa to pozytywnie na czas, jakiego będziemy potrzebowali do przebycia wyznaczonego dystansu – dzięki temu że nie musimy zmieniać pochylenia ciała względem kierownicy, przez całą jazdę kolarzowi udaje się zachować odpowiednią, aerodynamiczną pozycję.

Cena roweru triathlonowego

Zależnie od rodzaju rowerów triathlonowych jego ceny są różne. Z uwagi na fakt, że w wykonaniu rowerów triathlonowych istotna jest ich waga, są one zwykle zrobione z lekkich i wytrzymałych materiałów, które pozwolą na komfortową jazdę. Materiały mają wpływ na cenę poszczególnych rowerów. Na podstawowy rower triathlonowy powinniśmy przygotować ok. 4 tysięcy zł. W przypadku, gdy zależy nam na dobrym rowerze, to musimy mieć świadomość, że ich ceny zaczynają się od 8 tysięcy. Górna granica cenowa nie istnieje – wszystko zależy od możliwości finansowych i wymagań rowerzysty, biorącego udział w triathlonie.

W sklepie Bikester.pl oferujemy szeroki wybór profesjonalnych rowerów triathlonowych rozmaitych marek. Zależnie od tego jakiego roweru poszukujemy warto zapoznać się z propozycjami oferowanymi w naszym sklepie – proponujemy rowery znanych i cenionych marek, które pozwolą na wygodną jazdę podczas zawodów oraz treningów. Oferujemy rowery w różnych cenach, zarówno dla osób które już od lat trenują triatlon, jak i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym wyjątkowym sportem.