Bikester - sklep rowerowy online
14 DNI NA ZWROT TOWARU
DARMOWA WYSYŁKA OD 499 ZŁ,-6

Triathlonowe okularki pływackie

0 Artykuł
Niestety ta lista nie zawiera żadnych produktów

Triathlonowe okularki pływackie - ochrona oczu, skuteczne treningi i starty w zawodach!

Pływając na otwartych wodach podczas zawodów triathlonowych warto zadbać o to, by widoczność pod wodą była jak najlepsza. Okularki pływackie są tu dla zawodników niezbędnym dodatkiem, którego wybór może okazać się trudniejszy niż wybór czepka czy pianki do pływania. Triathlonowe okulary pływackie różnią się nieco od tych wybieranych na basen zamknięty. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Okulary triathlonowe do pływania

Pierwszy etap triathlonu to pływanie, które co do zasady odbywa się na otwartej wodzie i wymaga przepłynięcia dość długiego dystansu często w trudnych warunkach. Dobrej jakości okulary pływackie zapewnią tu nie tylko ochronę oczu przed naporem wody, ale też pozwolą na obserwację otoczenia i pokonywanie dystansu z większa pewnością. Na kontakcie z wodą nie kończą się jednak zagrożenia dla triathlonistów i to właśnie w tym elemencie wybór odpowiednich okularów pływackich zaczyna mieć większe znaczenie – triathloniści muszą zabezpieczać się przed uderzeniami oraz promieniowaniem UV, na które klasyczne okulary pływackie zwykle nie są odporne.

Najważniejsze cechy triathlonowych okularów pływackich:

  • Szerokie pole widzenia. Zwykłe okulary pływackie są dość wąskie i często zabudowane na bokach. Podczas triathlonu szerokie pole widzenia pozwala uniknąć płynących obok przeciwników i przypadkowych uderzeń, dlatego wiele modeli triathlonowych okularków pływackich przypomina gogle.
  • Wzmocniona wytrzymałość soczewek. Ze względu na możliwość zderzenia się z nogami przeciwnika, lepsza odporność okularków na uderzenia oraz większa powierzchnia uszczelki pomiędzy twarzą a okularami będzie w cenie. Po raz kolejny sprzyja więc większa powierzchnia samych okularów.
  • Ochrona oczu przed słońcem. Przy pływaniu na otwartych akwenach ochrona oczu przed promieniowaniem UV będzie niezwykle ważna, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że woda dość mocno odbija światło słoneczne i może oślepiać zawodników. Częstym zabiegiem producentów jest stosowanie soczewek fotochromatycznych, które dopasowują się do warunków pogodowych panujących na zewnątrz i korzystają z technologii znanej z innych, sportowych modeli okularów przeciwsłonecznych.
  • Dobre widzenie. Okulary triathlonowe powinny być odporne na parowanie pod wodą i zabezpieczone przed dostawaniem się wody do szkieł, co zwykle nie jest gwarantowane przy najtańszych modelach dostępnych na rynku.

Jak wybrać okulary pływackie?

Standardowe okulary pływackie z przeźroczystymi szkłami sprawdzają się wyłącznie na basenach krytych, gdzie nie pojawiają się zmienne warunki oświetleniowe czy większe ryzyko uszkodzenia szkieł. Na akweny otwarte znacznie lepiej sprawdzą się jednak szkła lustrzane, przyciemniane lub fotochromowe, które lepiej redukują odblaski słoneczne, zapewniają wysoki poziom ochrony oczu przed odbiciami i zabezpieczają oczy przed promieniowaniem UV, które w otoczeniu wody będzie znacznie silniejsze.

Oprócz szkieł, w okularach do triathlonu powinna zainteresować sama konstrukcja okularów – silikonowa uszczelka dopasowująca się do kształtu twarzy oraz nosek stały lub wymienny, zależnie od modelu, zapewnią lepsze przyleganie okularów a co za tym idzie, większy komfort noszenia i pływania. Okulary pływackie można podzielić na miękkie, sztywne i twarde, przy czym te ostatnie nie posiadają praktycznie żadnej uszczelki i choć gwarantują dobrą dynamikę podczas pływania, mogą sprawiać pewne problemy przy pływaniu na otwartych akwenach.

Okulary do triathlonu w Bikester.pl

Wybierając odpowiedni model okularów pływackich do triathlonu warto zastanowić się nad tym jak często i w jakich warunkach będziemy okularów używać. Amatorzy mogą postawić na nieco wygodniejsze okulary miękkie bądź półsztywne, ale ci którzy chcą uczestniczyć w zawodach powinni rozważyć gwarantujące lepszą dynamikę okulary twarde, czyli tzw. szwedki. Najwięcej modeli oferują tu znane marki Arena i TYR. Bez względu na model trzeba pamiętać też, że jakość wykonania ma niemałe znaczenie i tanie okularki nieznanych producentów, choć mogą wyglądać podobnie do droższych oryginałów, prawdopodobnie nie zapewnią odpowiedniego bezpieczeństwa i komfortu na trasie triathlonowej.